Przystań jachtowa w Białobrzegach
Z Warszawy nad Zalew Zegrzyński można dojechać trzema trasami: przez Legionowo, wzdłuż Kanału Żerańskiego oraz przez Marki.
Najładniejsze plaże nad Zalewem położone są na północ od Ryni. Jedna z nich jest widoczna na zdjęciu obok. Wybrzeże Zalewu Zegrzyńskiego bardzo szybko rozbudowuje się. Każdego roku przybywają nowe ośrodki. Główne przystanie żeglarskie nad Zalewem znajdują się w Białobrzegach i Zegrzu. W miejscowościach tych tętni życie turystyczne.
Ratusz w Serocku
Ładnym miastem nad Zalewem Zegrzyńskim jest Serock. W Serocku u podnóża wysokiej i stromej skarpy Narwi, przebiega szlak turystyczny oznaczony kolorem żółtym. Prowadzi on od zapory w Dębem przez kompleks leśny w Zegrzu, Jadwisin do Serocka. Na trasie szlaku znajdują się liczne wąwozy, rezerwat "Zegrze" oraz zagłębienie wytopiskowe "Chojno" w Karolinie i Maryninie.
W okresie letnim na jeziorze zegrzyńskim organizowane są regaty, zimą tafla Zalewu pełna jest zapalonych wędkarzy i amatorów bojerów. W przeciągu kilku ostatnich lat, z myślą o rozwoju turystyki, powstły ciągi pieszo - rowerowe oraz ciekawie usytuowane trakty spacerowe, łączące najbardziej atrakcyjne zakątki gminy. Najciekawszymi są: trakt źródlany, wąwóz przy górze Barbarki oraz trasa prowadząca od plaży miejskiej w Serocku do Yacht Klubu w Jadwisinie.
Ta ostatnia trasa prowadząca bezpośrednio przy tafli wody, jest w dużej części wkomponowana w las i stanowi nie lada atrakcję dla miłośników rowerów górskich. Trasa nie jest bardzo trudna, a relaksująca i warta pokonania.
Tereny Miasta i Gminy Serock to niewątpliwe perełki przyrodniczo krajobrazowe, które mogą się także poszczycić wieloma interesującymi historycznymi miejscami. Późnogotycki kościół parafialny w Serocku, kościół neobarokowy w Woli Kiełpińskiej oraz Pałac Radziwiłłów to z pewnością najbardziej znaczące zabytki - ale nie jedyne. Dla prawdziwych trampów kroczących śladami historii niewątpliwą atrakcją będą forty w Dębem i Zegrzu oraz ruiny zabudowań w Wąwozie Szaniawskiego.