www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Dookoła Warszawy
  Konstancin  

Konstancin - Jeziorna Ojciec Św. Jan Paweł II
Ojciec Św. Jan Paweł II
Największemu z Polaków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, honorowemu obywatelowi Konstancina - Jeziorny, mieszkańcy gminy - 16 października 2008 r.
Umysł Droga z Warszawy    

Z Warszawy do Konstancina najlepiej przejść lub przejechać na rowerze "Warszawskim szlakiem rowerowym Wisły". Szlak ten jest koloru niebieskiego i prowadzi z Wólki Węglowej, na warszawskich Bielanach, do zamku w Czersku, który jest położony kilka kilometrów za Górą Kalwarią. Pełna trasa liczy 65,5 km.

~:~

Kabaty Idąc niebieskim szlakiem, niedaleko parku w Powsinie, przechodzimy obok pól uprawnych, leżących w obrębie Lasu Kabackiego.

Umysł Konstancin - Jeziorna    

Nazwa miejscowości Konstancin - Jeziorna pochodzi od imienia Konstancji z Potockich Skórzewskiej. W końcu IX wieku, na terenie gminy Konstancin - Jeziorna, powstało osiedle letniskowe. Dzisiaj Konstancin jest miastem - ogrodem. W mieście znajduje się wiele, starannie odrestaurowanych, zabytkowych willi i dworków, wkomponowanych w stary drzewostan. Właścicielami rezydencji są artyści i przedsiębiorcy. Niestety, część pałacyków, arcydzieł podwarszawskiej secesji, nie znalazło prywatnych inwestorów i podupada. Centrum miasta to uzdrowisko, w którym znajdują się szpitale i sanatoria. W parku zdrojowym stoi tężnia solankowa, wykorzystująca źródło solanki termalnej o temperaturze 30 stopni. Jest ona wydobywana z głębokości 1700 metrów. Drugą część miasta stanowi Jeziorna, w której w XVIII wieku założono młyn i papiernię. W 2002 roku starą papiernię przebudowano na centrum handlowe.

~:~

Kabaty Podczas wieczornego powrotu do Warszawy, na polanie w okolicy Powsina, możemy przyłączyć się do kabackiego grillowania.


Autor: Krzysztof Drupka

Okolice Warszawy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści