www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Dookoła Warszawy
  Historia Nieborowa  

W ogrodzie na ławeczce
Na ławeczce w Nieborowie

Nazwę wsi parafialnej Nieborów po raz pierwszy odnotowują dokumenty z XIV w. W XVI wieku Nieborowscy, herbu Prawdzic, należeli do najznakomitszych rodzin ziemi sochaczewskiej. Od chorążego Jana Nieborowskiego w 1694 r wieś Nieborów, wraz z murowanym gotycko - renesansowym dworem i okolicznymi dobrami, odkupił kardynał Michał Stefan Radziejowski, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, rezydujący w pobliskim Łowiczu. Dla kardynała Radziejowskiego, znanego konesera literatury, muzyki, malarstwa i architektury, pałac założył w 1696 Tylman z Gameren. W 1766 r. właścicielem Nieborowa został hetman wielki litewski Michał Ogiński, który ozdobił fronton budynku rokokową postacią tańczącego Bachusa z kiścią winogron i wieńcem na głowie. Od 1771 r. aż do 1945 r. Nieborów należał do arystokratycznego rodu Radziwiłów.

Rzeźba w parku W Nieborowie gościli ludzie kultury nauki i sztuki m.i. Reymont, Gałczyńki, Tatarkiewicz, Dąbrowska, Nałkowska. Józef Chełmoński, który często malował równinne mazowieckie pola i lasy, pochodził z okolic Nieborowa.

~:~



Pałac czynny jest codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych, w godz. 10-16, a parki-ogrody w Nieborowie i Arkadii od 10 do zmierzchu.



Autor: Krzysztof Drupka

Okolice Warszawy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści