www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Dookoła Warszawy
  Czerwińsk  

Romańska bazylika w Czerwińsku z XII w.
Kościół romański w Czerwińsku

Czerwińsk leży na trasie Warszawa - Płock, pomiędzy Zakroczymiem a Wyszogrodem. Położony jest na malowniczej skarpie, na prawym brzegu Wisły. Czerwińsk jest jedną z najstarszych osad mazowieckich, o istnieniu której wspominają dokumenty z XII wieku. W Czerwińsku znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków polskiej architektury sakralnej, romańska bazylika z XII wieku.

~:~

Bazylika romańskaInicjatorem budowy klasztoru w latach 1129-56, pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, był Aleksander z Mallone, biskup płocki. Widoczne na zdjęciu dwie wieże świadczą o wysokiej randze kościoła.

Historyczne znaczenie klasztoru osiągnęło apogeum w XV wieku. W lipcu 1410 roku, król Władysław Jagiełło, który przeprawiał się w Czerwińsku przez Wisłę w drodze pod Grunwald, modlił się w tej Bazylice o powodzenie wyprawy wojennej.

We wnętrzu Bazyliki znajdują się dwa wspaniałe zabytki architektury romańskiej:


Umysł Dzień Strażaka    

Dzień strażaka

~:~

Święty FlorianPrzebywając w Czerwińsku trafiliśmy na uroczystości Dnia Ochotniczej Straży Pożarnej. Święto jest obchodzone 4 maja, w dniu św. Floriana, w ramach Międzynarodowego Dnia Strażaków.

Święty Florian (Florian von Lorch), patron strażaków, żył w latach 250 - 304 naszej ery. W roku 304, służąc w armii Cesarza Rzymskiego, Św. Florian ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci 4 maja 304 roku i poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns.


Umysł Chociszewo    

Kościółek otoczony kwitnącymi kasztanami
Parafia św. Leonarda w Chociszewie
W drodze powrotnej do Warszawy zachęcamy do odwiedzenia drewnianego kościółka w Parafii św. Leonarda w Chociszewie. Parafię erygował 4 lutego 1452 roku bp P. Giżycki z fundacji swojego brata Wincentego, marszałka księcia Bolesława.
Autor: Krzysztof Drupka

Okolice Warszawy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści