www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Dookoła Warszawy
  Podkowa Leśna  

Aniołowie :: kościół w parafii św. Krzysztofa, w Podkowie Leśnej
Podkowa Leśna

Aniołom swoim nakazałem, aby cię strzegli na twoich drogach. PS.91


Umysł Parafia św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej    

Anioł Kościół w parafii św. Krzysztofa, w Podkowie Leśnej, powstał w 1933 roku. Autorem projektu był Brunon Zborowski, Profesor Politechniki Warszawskiej. Projekt powstał z inspiracji pawilonem polskim prezentowanym na wystawie w Paryżu w roku 1932. Budowniczymi kościoła w Podkowie Leśnej byli jej mieszkańcy, którzy samodzielnie zebrali fundusze.

~:~

W latach 1964-1991 proboszczem parafii Świętego Krzysztofa w Podkowie Leśnej był ksiądz kanonik Leon Kantorski. 14 stycznia 1968 roku, w jego kościele, odbyło się premierowe wykonanie mszy beatowej "Pan Przyjacielem moim". Mszę skomponowała Katarzynę Gartner, a tekst napisali: Kazimierz Grześkowiak i Kazimierz Łojan.

~:~

Czerwono Czarni W premierze dzieła w kościele w Podkowie Leśnej wzięli udział Czerwono - Czarni. Zespół Czerwono - Czarni z Jackiem Lechem nagrał tę mszę na płycie. Mocna pozycja Katarzyny Gartner, na rynku muzyki pop, ułatwiła oficjalne nagranie mszy "Pan Przyjacielem moim", w tamtych czasach.

Umysł Równina Łowicko-Błońska    

Równina położona jest na zachód od Warszawy. Grunty są tu bardzo urodzajne. Dwa tysiące lat temu, zamieszkali tu ludzie produkowali wyroby żelazne. Na tych terenach archeolodzy odkryli zgrupowanie ok. 1000 dymarek. W I wieku przed naszą erą, mazowiecki ośrodek hutniczy, należał do największych w Europie.

Umysł Podkowa Leśna, miasto - ogród    

Miasta ogrody zostały zbudowane wśród drzewostanu dawnych puszcz mazowieckich, na terenie dzisiejszego Milanówka i Podkowy Leśnej. Powstanie Podkowy Leśnej wiąże się bezpośrednio z budową, w latach 20-tych XX wieku, Warszawskiej Kolejki Dojazdowej. Ulice i aleje miasta zostały rozmieszczone koncentrycznie wokół stacji kolejowej.

Umysł Rezerwat przyrody im. Bolesława Chryniewieckiego    

Na terenie Leśnictwa Podkowa Leśna rozciąga się rezerwat przyrody im. Bolesława Chryniewieckiego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 24,7 ha. Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie starodrzewia dębowo - sosnowego, o cechach zbiorowiska naturalnego. Wiek drzewostanu osiąga 170 - 180 lat. W rezerwacie przeważają drzewostany dwupiętrowe. Górne piętro tworzy dąb i sosna, a dolne dąb, krab i lipa.
W rezerwacie są trzy szlaki turystyczne: zielony, czerwony i żółty. Szlaki są słabo oznakowane. Idąc nimi zgubiłem się i w rezultacie przez Starą Wieś dotarłem do Nadarzyna. Z Nadarzyna łatwo jest warszawską komunikacją dojechać do stolicy.

Autor: Krzysztof Drupka

Okolice Warszawy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści