www.umysl.pl ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Dookoła Warszawy
  WKD  

Warszawska Kolej Dojazdowa
Warszawska Kolej Dojazdowa

Umysł Trasa kolejki    

Dzisiaj pierwszy raz jechałem na wycieczkę do Podkowy Leśnej pociągiem WKD, czyli Warszawską Kolejką Dojazdową. Trasa kolejki biegnie przez obszary gmin: Michałowice, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki i Milanówek oraz dzielnice Warszawy: Włochy, Ochota i Śródmieście. Linia liczy 33 km, plus 3 kilometrowe odgałęzienie z Podkowy Leśnej do Milanówka. Łącznie na trasie znajduje się 28 stacji.

Umysł Pociąg    

Na zdjęciu widzimy elektryczny zespół trakcyjny serii EN-94, tak fachowo brzmi nazwa kolejki, których firma Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. ma 31 sztuk. Dwuwagonowy zespół trakcyjny EN-94 został wyprodukowany przez wrocławski Pafawag. Firma posiada również jeden nowoczesny pojazd EN-95, z bydgoskiej PESA, zakupiony w 2004 roku. WKD zakontraktowała dalsze 14 pojazdów w bydgoskiej fabryce. Warszawska Kolej Dojazdowa we własnym zakresie realizuje przeglądy i naprawy taboru kolejowego. Naprawy rewizyjne prowadzone są po przejechaniu 165.000 km. WKD przewiozła w 2009 roku 6.631.215 pasażerów.

Pierwszy pociąg na tej podwarszawskiej trasie wyjechał 11 grudnia 1927 roku. Była to pierwsza normalnotorowa i zelektryfikowana kolej w Polsce. Wiodący kapitał w spółce kolejowej pochodził z Anglii.

Umysł Stacje kolejki    

Poniżej wykaz wszystkich stacji kolejki:

 1. Warszawa Śródmieście WKD
 2. Warszawa Ochota WKD
 3. Warszawa Zachodnia WKD
 4. Warszawa Reduta Ordona
 5. Warszawa Aleje Jerozolimskie WKD
 6. Warszawa Raków
 7. Warszawa Salomea
 8. Opacz
 9. Michałowice
 10. Reguły
 11. Malichy
 12. Tworki
 13. Pruszków WKD
 14. Komorów
 15. Nowa Wieś Warszawska
 16. Kanie Helenowskie
 17. Otrębusy
 18. Podkowa Leśna Wschodnia
 19. Podkowa Leśna Główna
 20. Podkowa Leśna Zachodnia
 21. Kazimierówka
 22. Brzózki
 23. Grodzisk Mazowiecki Okrężna
 24. Grodzisk Mazowiecki Piaskowa
 25. Grodzisk Mazowiecki Jordanowice (dawniej Grodzisk Mazowiecki Muzeum)
 26. Grodzisk Mazowiecki Radońska
 27. oraz na odcinku Podkowa Leśna Zachodnia - Milanówek Grudów:
 28. Polesie
 29. Milanówek Grudów
Autor: Krzysztof Drupka

Okolice Warszawy

Prawa autorskie
www.umysl.pl ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści