www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Dookoła Warszawy
  Budowle w Arkadii  

Grobowiec Heleny - założycielki nawiązywał formą do grobowca Jana Rousseau w Ermenoville. Zostały na nim wykute słowa "I ja byłam w Arkadii, Stworzyłam Arkadię i w niej spoczywam." Znajdował się na nie istniejącej dzisiaj Wyspie Topolowej.

Akwedukt Rzymski został wzniesiony w miejscu, gdzie spiętrzone wody rzeczki Łupii wpadają do stawu. Z ocienionego akwenu rozpościera się rozległy widok na oświetlony słońcem staw.

Rzeźba na Świątyni Diany
Arkadia - Świątynia Diany

Nad brzegiem stawu znajduje się malowniczo usytuowana na tle zieleni Świątynia Diany z pięknym plafonem namalowanym przez Jana Piotra Norblina. W Świątyni Diany znajduje się zbiór ukochanych przez właścicielkę starożytności.

Ściany Przybytku Arcykapłana zostały ozdobione autentycznymi średniowiecznymi dekoracjami rzeźbiarskimi pochodzącymi z nie istniejącego już renesansowego zamku biskupiego w Łowiczu.

Kamienny Łuk Grecki
Arkadia - Kamienny Łuk Grecki

Pośród starych drzew w ogrodzie podziwiamy, Domek Gotycki i Grotę Sybilli, kontrastującą z Kamiennym Łukiem Greckim połączonym z Domem Murgrabiego.


Na początku lat trzydziestych XX w. Arkadia została udostępniona zwiedzającym. Do obecnego wyglądu doprowadziły Arkadię i Nieborów przeprowadzone po wojnie prace rewaloryzacyjne pod kierunkiem prof. Gerarda Ciołka.Autor: Krzysztof Drupka

Okolice Warszawy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści