www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Region Lubelski
  Kijany  

Kościół w Kijanach
Architektura jak i wystrój kościoła są przeważnie późno barokowe. Natomiast chrzcielnica i 2 ołtarze boczne pochodzą z II połowy XVIII wieku i są w stylu rokoko.

~:~

Kijany Kościół pod wezwaniem Świętej Anny w Kijanach został zbudowany w roku 1598 roku przez Piotra Czernego podstolego lubelskiego, właściciela Kijan. Początkowo kościół był drewniany. W 1723 roku zakończono budowę murowanego kościoła. Fundatorem przebudowy był Anastazy Miączyński, który w ten sposób podziękował Matce Boskiej za opiekę podczas wyprawy wojennej i szczęśliwy powrót spod Wiednia. Widoczna na zdjęciu dzwonnica została wybudowana w 1911 roku.

Przy kościele znajduje się cmentarz parafialny, z grobowcem rodziny Skłodowskich herbu Dołęga. W grobowcu spoczywa Ksawery Skłodowski brat Józefa, który był dziadkiem Marii Skłodowskiej - słynnej Polki laureatki Nagrody Nobla.

# Ołtarz główny    

W ołtarzu głównym znajduje się otoczony kultem obraz Matki Boskiej Kijańskiej. Kościół jest jednonawowy z kryptą pod prezbiterium. Kościół posiada oragany Kijany sprzed 1781 r., które zastąpiły poprzednie pozytywy (małe organy, nieprzenośne, które nie mają klawiatury nożnej z odpowiadającą jej samodzielną sekcją głosową) z 1650 roku.

# Pałac Sonnenbergów    

Pierwsze wzmianki o zamku w Kijanach pochodzą z 1672 roku od podróżnika Verduna, który napisał że widział w Kijanach "wielki zamek ciężko zbudowany, przy nim małą wieś z kościołem". Pałac zawdzięcza obecny wygląd rodzinie Sonnenbrgów, którzy po 1880 roku gruntownie przebudowali cały zespół dworski według projektu Apoloniusza Pawła Nieniewskiego. Budynek jest jednopiętrowy z filarowo-arkadowym portykiem, na którym ustawiono posągi bogini mądrości Ateny i bogini urodzaju Demeter wykonane w Charlotenburgu w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku i tarasem przed głównym frontem. Nowy pałac postawiono na zrębach starego zamku. Świadczą o tym piwnice pałacowe o sklepieniu kolebkowym z lunetami. Pałac ma charakter neorenesansowej willi. Stanisław Sonnenberg polecił wybudować salę balową dla swej córki. Salę tę zbudowano na planie ośmioboku z galerią dla orkiestry.

Kijany - pałac Sonnenbrgów.

Autor: Krzysztof Drupka

Region Lubelski

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści