www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Zakopane
  Morskie Oko  

Droga piesza do Morskiego Oka rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Do Polanicy możemy dojechać busem z ronda w Kuźnicach lub z dworca PKS w Zakopanem. Z Polanicy do Morskiego Oka idziemy drogą asfaltową wzdłuż lesistej doliny rzeki Białki. Jest to najdłuższa z tatrzańskich dolin. Dolina została ukształtowana przez lodowce, które ustąpiły z Tatr około 9.000 lat temu. Cechą charakterystyczną doliny jest bogactwo form polodowcowych.

Wodogrzmoty PickiewiczaPo drodze przechodzimy obok Wodogrzmotów Mickiewicza. Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospady na potoku Roztoka. Wysokość 120 metrów woda pokonuje trzema wodospadami. Nazwa wodogrzmotu upamiętnia sprowadzenie do kraju prochów Adama Mickiewicza w 1891 roku. Obok wodogrzmotów mijamy zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki.

Ostatni odcinek drogi do Morskiego Oka prowadzi przez Dolinę Rybiego Potoku. Potok swoją nazwę zawdzięcza naturalnemu zarybieniu. Od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka idziemy ponad 2 godziny.

Do Morskiego Oka możemy również dojść z Toporowej Cyrli czerwonym szlakiem przez Psią Trawkę, Waksmundzką Polanę i Wodogrzmoty Mickiewicza. Przejście trwa ok. 4 h. Jest to trasa mało uczęszczana przez turystów.

Nazwa "Morskie Oko" wiąże z wierzeniami górali, którzy sądzili, iż istnieje podziemne połączenie tego jeziora z morzem. Nad jeziorem znajduje się, widoczne na zdjęciu, schronisko PTTK im. Stanisława Staszica. Dzieje schroniska nad Morskim Okiem sięgają 1874 roku, kiedy to staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego wybudowano niewielki obiekt zwrócony frontem do jeziora. Po rozbudowie mogło ono pomieścić 50 osób i mimo nie najlepszych wygód cieszyło się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Morskie Oko do 1898 roku, kiedy to pożar całkowicie zniszczył budynek. Nowe schronisko zostało oddane do użytku w 1908 roku i służy do dnia dzisiejszego. Lata międzywojenne to czas ciągłej rozbudowy i modernizacji obiektu. W czasie II wojny światowej w schronisku stacjonował oddział niemieckiej straży granicznej.

Z Morskiego Oka prowadzi czerwony szlak na Rysy i dwa szlaki, niebieski przez Świstówkę - 2 h oraz żółty przez Szpiglasową Przełęcz - 4 h, do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlak przez Świstówkę należy do najpiękniejszych w Tatrach. Idąc nim mamy wspaniały widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i na Rysy. W okresie zimowym, ze względu na zagrożenie lawinowe, szlak przez Świstówkę jest zamknięty. W tym roku, pod koniec października, z powodu oblodzenia, wycofałem się ze szlaku.
Autor: Krzysztof Drupka

Tatry

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści