www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Zakopane
  Droga pod Reglami  

Droga pod Reglami przebiega u podnóża Tatr Zachodnich, po ich północnej, polskiej stronie. Droga rozpoczyna się w Kuźnicach i kończy przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach. Jest to wspaniała trasa spacerowa w Zakopanym, atrakcyjna zarówno latem jak i zimą. Droga pod Reglami łączy wyloty dolin tatrzańskich. Jej przedłużeniem jest krótki zielony szlak łączący wyloty Dolin Kościeliskiej i Doliny Lejowej z Siwą Polaną w Dolinie Chochołowskiej.

Dawniej Droga pod Reglami była nazywana Żelazną Drogą, ponieważ od XVIII wieku stanowiła połączenie dwóch ośrodków hutniczych. Były nią przewożone materiały (rudy, węgiel, półfabrykaty) pomiędzy ośrodkiem w Dolinie Kościeliskiej oraz Kuźnicami, w których znajdowały się huty. Była utrzymywana przez dwór w Kuźnicach i stanowiła istotne połączenie w tej okolicy. Kazimierz Przerwa - Tetmajer napisał wiersz pt. Na "Żelaznej Drodze" pod Reglami.

Pod koniec XX wieku o prawo dysponowania szlakiem zabiegały samorząd zakopiański i Tatrzański Park Narodowy. Spór został rozwiązany sądownie w 1997 – przychylnie dla samorządu. Droga pod Reglami przebiega na wysokości 900 – 940 m n.p.m. skrajem Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale jest wolna od opłat. Od 2004 r. oznakowana jest kolorem czarnym. Drogą dozwolona jest jazda na rowerze. Z drogi roztaczają się widoki na Zakopane i Pogórze Gubałowskie z Gubałówką i Butorowskim Wierchem.

Przebieg szlaku od przystanku "Murowanica" w drodze do Kuźnic:
Autor: Krzysztof Drupka

Tatry

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści