www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Wpływ morza  

Morze Bałtyckie


Przez stulecia życie ludzi na wybrzeżu zależało od morza. Marynarze i rybacy mówią, że jak człowiek jest na morzu najbliżej mu do Boga. Kiedyś, gdy nie było linii kolejowej, łodzie były tutaj najłatwiejszym środkiem transportu.

# Plaże    

Na linii zetknięcia się Bałtyku z lądem rozciągają się szerokie i piaszczyste plaże. Nad nimi latają mewy. Możemy spotkać tu kilka gatunków mew m.i. mewę śmieszkę, a także należące do podrodziny mew, rybitwy.
Wydmy porośnięte są trawami, roślinami, jak np. chroniony mikołajek oraz krzewami, jak rokitnik, który przypomina listki wierzby.
W sąsiadujących z plażami lasach mieszkają orły morskie - bieliki.
Nad Bałtykiem mamy unikalne powietrze jodowo - solankowe, przez co pobyt nad morzem, o każdej porze roku, wzmacnia nasz organizm. Właśnie dlatego, od dawien dawna, na wybrzeżu były lokowane nadmorskie kurorty, sanatoria i domy uzdrowiskowe.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści