www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Pojezierze Kaszubskie  


~:~

Pojezierze Kaszubskie Południowe tereny Łęborka graniczą z malowniczymi wzgórzami Pojezierza Kaszubskiego. Jest to jeden z bardziej malowniczych regionów Pomorza Wschodniego. Przyciągają nas tutaj jeziora (mają I i II klasę czystości), wybujałe wzgórza morenowe, kręte potoki i ogromne, rozległe lasy i łąki. Szwajcaria Kaszubska to region bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym, a także wizualno - krajobrazowym.

Ze wszystkich pojezierzy pomorskich to właśnie pojezierze Kaszubskie leży najwyżej, osiągając we Wzgórzach Szymbarskich (góra Wieżyca) 328 m n.p.m.


# Wieżyca    

U stóp najwyższego wzniesienia Pojezierza Pomorskiego - Wieżycy 330 m n.p.m., w pobliżu ulubionego przez żeglarzy Jeziora Ostrzyckiego, położona jest miejscowość o tej samej nazwie co wzgórze - Wieżyca. Na szczycie wzgórza - Wieżycy, wznosi się Kaszubska Wieża Widokowa.

# Szymbark    

W Centrum Promocji Regionu w Szymbarku znajdują się narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku do czasu wybuchu II wojny światowej. W Szymbarku jest również "Dom do góry nogami" oraz najdłuższa deska świata, zrobiona przez Kaszubów, licząca 36,93 m. długości i ważąca ponad 1.100 kg.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści