www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Chemia wody  

Przy moście na ul. Staromiejskiej w Lęborku, w rzece Łebie, odtworzono tarliska troci wędrownej i łososia atlantyckiego umożliwiając naturalny rozród tych dwuśrodowiskowych gatunków spędzających większość życia w morzu, a do rzek wstępujących na tarło. Po trwającym od roku do 4-ch lat pobycie w morzu, dorosłe trocie i łososie podejmują wędrówkę tarłową zamykając swój cykl życiowy. Wędrując tarlaki kierują się "chemią wody", zakodowanym i utrwalonym w pamięci "wspomnieniem" smaku i zapachu rzeki, w której przyszły na świat. Pozwala im ono na "homing" - powrót z morza do miejsca urodzenia - czyli własnego domu.

# Rzeka Łeba    

We wszystkich cywilizacjach czysta woda zawsze była wysoko ceniona. Wokół rzek, źródeł, strumieni, wyrosły całe narody. Woda jest odbiciem naszego społeczeństwa. Widać w niej to wszystko co do niego wnosimy. Ciało dorosłego człowieka w 75 % składa się z wody. Wszystko co dajemy wodzie zostaje nam przez nią zwrócone.

Rzeka Łeba licząca prawie 130 km, jest jedną z siedmiu ważnych rzek Pomorza uchodzącą do Bałtyku. Pierwsze historyczne zapisy z nazwą rzeki pojawiają się już w 1140 roku.
Jak podaje Lęborskie Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby, Łeba wypływa ze źródła położonego na wysokości 170 m n.p.m. w powiecie kartuskim. Przepływa przez jeziora Pojezierza Kaszubskiego, wgłębia się między wzniesienia morenowe, nabiera cech rzeki górskiej. Meandruje wśród łąk i lesistych wzgórz spieniając swoje wody na licznych głazach. Nurtem spokojniejszym dopływa do Lęborka, a następnie rozległą torfową doliną do leżącego w obszarze Słowińskiego Parku Narodowego przybrzeżnego jeziora Łebska. Po przejściu przez jezioro uchodzi Łeba do morza w miejscowości o tej samej nazwie, przełamując się przez Mierzeję Łebską 4 km szerokim i głębokim kanałem. Instytut Ochrony Środowiska w Programie Ochrony Dolin Rzecznych uznał dolinę Łeby za korytarz ekologiczny kategorii A rangi krajowej. Zdecydowała o tym jej wielofunkcyjność oraz znajdujące się w dolinie siedliska i miejsca rozrodu wielu gatunków zwierząt.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści