www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Kartuzy  

Kartuzy to miasto położone na Pojezierzu Kaszubskim zwanym Szwajcarią Kaszubską, 35 km na południowy zachód od Gdańska. To malownicze miasto leży nad jeziorem Klasztornym. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1382 r., kiedy sprowadzono tu bogatych mnichów kartuzów (stąd nazwa miejscowości), którzy pozdrawiali się zwrotem "memento mori". Dziś można tu zwiedzić kościół poklasztorny zwany Kolegiatą Kartuską z XIV w. z oryginalnym dachem w kształcie wieka trumny i gwiaździstym sklepieniem. Rozwój przyklasztornej osady: rynku i ulic nastąpił w XIX w. Kartuzy po otrzymaniu praw miejskich w 1920 roku stały się jednym z centrów regionu kaszubskiego.

Centrum kartuskie promuje tradycję i kulturę kaszubską.
Niezmieniona od wieków kaszubska kultura, odrębność, zwyczaje i język przetrwały wieki, także dzięki pewnej izolacji z dala od szlaków kupieckich.

W Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera prezentowane są eksponaty świadczące o przeszłości kaszubskiej ziemi: kaszubskie hafty, tkaniny i stroje, wyroby z drewna, słomy i bursztynu.
Przebiegający tu szlak kajakowy Kółko Raduńskie łączy aż 10 kaszubskich jezior.

# Chmielno    

W otoczeniu urokliwych, połączonych Radunią jezior leży miejscowość Chmielno. W Chmielnie zaczyna się jeden z ładniejszych szlaków turystycznych prowadzący przez 6 jezior: Białe, Kłodno, Raduńskie, Dolne, Brodno Małe i Wielkie, Ostrzyckie.
Chmielno to stara osada pomorska. Wzmianka o niej pochodzi już z 1220 roku. Na początku XIII w. była siedzibą kasztelana.
Chmielno położone jest kilka kilometrów od Kartuz, w kierunku południowo zachodnim, wśród wzniesień moreny czołowej. Na Złotej Górze znajduje się punkt widokowy 210 m n.p.m. Z okolic Chmielna rozciąga się śliczna panorama regionu.
Oryginalna ceramika Neclowska z Chmielna pochodzi ze znanego od kilku pokoleń warsztatu garncarskiego Neclów.

# Żukowo    

Na tutejszych terenach odkryto jedne z najstarszych śladów osadnictwa z okresu kultury pomorskiej 700-400 lat p.n.e. Pierwsza zachowana wzmianka o istniejącej tu osadzie pochodzi z 1209 r. Z przyklasztornej osady rozrosła się w dolinie malowniczej Raduni miejscowość Żukowo.
W XII w. istniał tu klasztor norbertanek, słynny później ze szkoły dla córek patrycjuszy gdańskich i niepowtarzalnych haftów kaszubskich, "kaszebsczego wesziwu ", których cechą charakterystyczną jest przewaga niebieskiego koloru. Haft żukowski powstaje z siedmiu kolorów: trzech odcieni niebieskiego, a także czerwonego, zielonego, żółtego i czarnego; wyjątkowo stosuje się cieniowanie czerwieni w motywach róży. Na terenie gminy działają 4 koła haftu szkoły żukowskiej.

Haft
Zainspirowana kaszubskim haftem postanowiłam sama "sprawdzić się w tym temacie". Od czegoś trzeba zacząć, więc w sklepie z pasmanterią, kupiłam gotowy wzór, wraz z zestawem nitek i odpowiednią igłą. I tak, w długie zimowe wieczory, krok po kroku, powoli odnajdywałam zapomniane przyjemności naszych prababek. Haftowanie to zajęcie wyciszające, relaksujące i sprzyjające "układaniu własnych myśli", dające także konkretny i praktyczny rezultat np. własnoręcznie zrobiony prezent.

Otrzymaliśmy zapytania dotyczące strojów kaszubskich. W liście ze Szwecji zainteresowana osoba napisała:
"Chcialabym dowiedziec sie gdzie na Kaszubach mzona kupic stroj kaszubski dla dziewczynek 10-16 lat czy osoby doroslej. Nie rozumiem dlaczego w Gdyni nie mzona kupic strojow kaszubskich, gdzie haft zblizony jest do haftu w Bleklinge na poludniu Szwecji. Wielu turystow ze Szwecji na pewno kupiloby chetnie wyroby z haftem kaszubskim, tylko, ze ciezko takie wyroby znalesc w Gdyni, Gdansku. Szwedzi sa zauroczeni wlasnie haftem kaszubskim, ktory jest podobny do ich haftow kolo Karlskrony."


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści