www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Ulica Staromiejska  

Zapraszam do Lęborka
Wizytówką Lęborka jest ulica Staromiejska, centralny trakt spacerowo - handlowy. Ulica Staromiejska to także główny szlak, deptak Lęborka i lęborska starówka. Jej ozdobą są kamieniczki mieszczańskie w stylu eklektycznym i secesyjnym z przełomu XIX i XX wieku w oryginalny sposób połączone z domami współczesnymi.
# Muzeum    

W jednej z nich, w kamienicy z początku XX w. na ulicy Młynarskiej 14/15 mieści się miejscowe muzeum, ukazujące przeszłość tutejszej ziemi. W kamienicy tej mieszkał urodzony w 1860 r., wówczas w mieście Lauenburg, syn piekarza, późniejszy prekursor telewizji Paul Nipkow, który skonstruował tzw. tarczę Nipkowa i pracował nad zjawiskiem przesyłania obrazu na odległość.

# Wynalazek Nipkowa    

W muzeum znajduje się gabinet Paula Nipkowa oraz rekonstrukcja jego opatentowanego w 1884 wynalazku. Idea Nipkowa rozwijana przez następnych wynalazców przyczyniła się do powstania telewizji. Po opatentowaniu wynalazek nie był wykorzystany komercyjnie, aż do czasu prac eksperymentalnych Johna Bairda, które w 1924 r. doprowadziły do konstrukcji pierwszego prototypu odbiornika TV. Paul Nipkow jako pierwszy na świecie skonstruował osadzoną na osi rotującą tarczę analityczną (tzw. dysk Nipkowa), stanowiącą podstawowy element pierwszych telewizorów i kamer telewizyjnych.

# Przesyłanie obrazu    

Ta wirująca tarcza ze spiralnie ułożonymi otworami rozkładała obraz przedmiotu na impulsy elektryczne, które można było przesłać na dowolną odległość, czyli nadawać obraz. Druga synchronicznie wirująca tarcza miała umożliwiać syntezę obrazu u odbiorcy.
Obecnie stacje telewizyjne non - stop przesyłają nam obrazy. Czy ojcowie telewizji zakładali, że przyjdą czasy kiedy dla wielu ludzi nic w świecie nie zaistnieje dopóki nie pojawi się w TV?

Obecnie w Lęborku jest podawana pizza Nipkowa, która spiralnym układem dodatków nawiązuje do jego tarczy.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści