www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Szerokowidze  

Sierakowice to miejscowość licząca około 6 tyś. mieszkańców, usytuowana przy skrzyżowaniu dróg, w odległości 57 km od Gdańska i 55 km od Łeby. W położonych wśród wzgórz morenowych Sierakowicach zaczynają się trzy szlaki turystyczne:
  1. Kaszubski,
  2. Kręgów Kamiennych w Węsiorach i
  3. Wzgórz Szymbarskich.
Tutejsze imprezy plenerowe i występy zespołów muzycznych odbywają się w Amfiteatrze SZEROKOWIDZE.

Ołtarz PapieskiCennym obiektem, jedynym na Pomorzu, jest Ołtarz Papieski w Parku Ośmiu Błogosławieństw, obok kościoła Św. Marcina.

W okolicy Sierakowskiej Huty bierze swój początek malownicza rzeka Słupia, jeden z ładniejszych szlaków wodnych na Pomorzu. Całkowita długość trasy kajakowej po rzece Słupi wynosi 126 km.

# Jezioro Żarnowieckie    

Jezioro Żarnowieckie, po kaszubsku Jezoro Pioszniccze to polodowcowe jezioro rynnowe, otoczone wzgórzami morenowymi. Jest ono uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej zarybionych. W okresie średniowiecza jezioro należało do majątku klasztoru cysterek w Żarnowcu (dziś klasztor benedyktynek).
W dwudziestoleciu międzywojennym jezioro znalazło się na granicy pomiędzy II Rzeczpospolitą, a Niemcami i przeprawy przez jezioro przeszły do historii.
Na południu jeziora Żarnowieckiego, na miejscu wsi Kolkowo, która do połowy XVII w. należała do rodziny von Kolkov, znajduje się zbiornik górny o pow. 122 ha, oddanej w roku 1983 do eksploatacji Elektrowni Wodnej Żarnowiec. Dawni mieszkańcy Kolkowa obecnie zamieszkują Gniewino.

# Gniewino    

Gniewino to miejscowość położona 28 km od Lęborka. Znajduje się tu neogotycki kościół z 1870 r. Kościół powstał na miejscu kaplicy istniejącej od XV w.
Przez stulecia do ziemi lęborskiej należała większość obszarów gminy Gniewino. Funkcję ośrodka administracyjnego, przez który przebiegał główny szlak komunikacyjny łączący Gdańsk ze Słupskiem, w czasach książąt pomorskich, pełniło leżące na terenie gminy, Salino.

# Salino    

Na wyspie jeziora Salińskiego znajdował się gród saliński wymieniony w dokumentach w 1268 r. Znajduje się tu XVIII wieczny dwór polski z dachem krytym strzechą, wzniesiony jako letnia rezydencja przez ród von Rexin i neoromański kościół z 1849 r.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści