www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Lębork  

Kiedyś na miejscu obecnego miasta Lębork, przy głównym szlaku pomorskim, była stara osada słowiańska. Istnieją hipotezy, że we wczesnym średniowieczu istniała tu przedlokacyjna osada książąt Pomorza Gdańskiego o nazwie Lewino, będąca zaczątkiem miasta. W 1285, opierając się na informacji kronikarza zachodniopomorskiego Restorfa, osada otrzymała prawa miejskie, nadane przez księcia gdańskiego Mściwoja II. Jednak lepiej udokumentowany historycznie jest akt lokacji miasta na prawie chełmińskim z 1341 r., na mocy którego Lębork otrzymał prawa miejskie z rąk Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Ditricha von Altenburga.

Od najazdu rycerzy Zakonu Krzyżackiego (Krzyżaków) na Pomorze Gdańskie w 1308 roku aż do 1466 r. Lębork, podobnie jak Łeba, znajdował się pod władaniem Zakonu. W tym czasie Lębork otoczono murami obronnymi i wybudowano w nim zamek.

Zamek krzyżacki został wybudowany w latach 1341-1363. W roku 1408 zamek odwiedził Urlich von Jungingen, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Zamek był niegdyś siedzibą wójta zakonnego, później rezydenta książąt pomorskich. Obecnie mieści się w nim siedziba Sądu Rejonowego.
1 lipca 1945 przemianowano Lauenburg na Lębork.

# Fragmenty murów obronnych    

Lębork jest miastem od XIV w. i zachował pewne zabytki architektoniczne z tego okresu. Warto zobaczyć pozostałe po krzyżackim panowaniu (z XIV w.) pozostałości murów obronnych. Zbudowane z cegły, na cokole z kamienia polnego, obronne mury miały 6-10 m. wysokości. Wraz z 32 basztami oraz półbasztami stanowiły integralną część systemu obronnego miasta, liczącego 1200 m długości. Północno-wschodnia Baszta Bluszczowa to jedyna baszta, która się zachowała, druga jest zrekonstruowana.

Z XIV w. pochodzi także, wkomponowany w system murów okalających miasto, gotycki kościół Św. Jakuba na ul. Franciszkańskiej z zabytkowym ołtarzem w stylu barokowym z 1766 r.

# Lęborskie budynki i park    

Neogotycki gmach Ratusza miejskiego został zbudowany z cegły licówki w 1900 roku w miejscu starego zburzonego w 1874. Jego ozdobą są witraże z herbami miejscowej szlachty.
Naprzeciw ratusza znajduje się zbudowany z surowej cegły neogotycki budynek poczty z 1905 roku.
Miejska Biblioteka Publiczna mieści się w dawnej, wybudowanej w 1918 r. kamienicy Johannesa Caspra, jednego z najbogatszych przedwojennych lęborczan, właściciela miejscowej Fabryki Spirytusu.
Monumentalny trójskrzydłowy budynek na ul. Dygasińskiego zbudowany w latach 1926-29, wg projektu architektów Mohra i Weidera z Berlina, w którym mieści się Liceum Ogólnokształcące, to rzadki przypadek realizacji stylu ekspresjonistycznego w architekturze. Budynek był siedzibą Żeńskiego Liceum, Wyższej Szkoły Kształcenia Nauczycieli, a także szpitala wojskowego.

# Park Chrobrego    

Lęborski Park im. Chrobrego został założony na początku XX wieku i był w tym czasie największym na Pomorzu. Znajduje się tu czołg - pomnik z okresu II wojny światowej oraz położone na jednej z polan kamienne kręgi. Tutejsze kamienne kręgi powstały w miejscu o dużym działaniu pola elektromagnetycznego, co zostało potwierdzone przez Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów z Gdyni i Bydgoszczy oraz w miejscu, gdzie, jak głoszą legendy, także Goci mieli swoje miejsca spotkań. Kręgi wyróżniają się podwójną polaryzacją w prawo i lewoskrętną. Po prawej stronie kręgów stoi wzniesiona w 1912 r. 28 metrowa wieża ciśnień zwana wieżą Bismarka, dawna Bismarckturm. Budynek ten był kiedyś punktem nawigacyjnym i doskonałym miejscem widokowym (133 m n.p.m.).


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści