www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Kaszuby
  Dorsz  

Miejscowa ludność przez pokolenia kultywowała tradycje kaszubskie. Do 1850 roku odbywały się w miejscowym kościele kazania w tym języku.
Srebrny dorsz to odświętny symbol dawnych mieszkańców Łeby, którym witano szczęśliwie powracających z morza.
W Łebie corocznie ma miejsce festiwal dorsza, po kaszubsku pomuchla. Festiwal odbywa się w niedzielę najbliższą odpustowi św. Mikołaja, patrona ludzi morza. Podczas festiwalu prezentowane są potrawy z dorsza. Tradycja kultu dorsza ze Starej Łeby została przywołana w 1999 r., kiedy to łebscy rybacy ofiarowali w symbolicznym darze srebrnego dorsza - pomuchla - Janowi Pawłowi II.

W Łebie warto zobaczyć domy rybackie z XIX w. przy ul. Kościuszki, łebski kościół rybacki z 1683 r. z obrazem Matki Boskiej Maksa Pechsteina, czy ruiny kościoła św. Mikołaja z XIV w., niegdyś mieszczącego się w centrum osady.
Znany z wielu widokówek dawny nadmorski dom zdrojowy z 1905 r. to obecnie hotel Neptun.

Intensywny rozwój dzisiejszej Łeby, jako kurortu, nastąpił w 1899 r., po wybudowaniu połączenia kolejowego między Łebą a Lęborkiem.
W odległości 30 km na południe od Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego, nad rzeką Łebą położone jest miasto Lębork.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Pomorze Zachodnie

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści