www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Joga
  Joga  

Joga

Słowo "joga" pochodzi od sanskryckiego rdzenia "yuj" i znaczy: połączenie, skupianie, zogniskowanie, jarzmo, jedność. Joga spaja ciało, umysł i duszę. Łączy naszą indywidualność (ciało i umysł) z boską mądrością, płynącą z wszechświata. Joga harmonizuje nasz organizm z naturą kosmosu.

By osiągnąć ten stan, w pierwszym etapie, poprzez praktykę jogi harmonizujemy energie wewnątrz nas samych, zbliżając się do naszej prawdziwej natury. Następnie jednoczymy się z duchem i nasze pragnienia stają się pragnieniami płynącymi z serca. Dzieje się to na drodze samodyscypliny, samodoskonalenia. Pomimo pewnej koncentracji na ciele człowieka (Hata joga), joga w swojej istocie jest dyscypliną duchową.

Joga wywodzi się z Indii i jest praktykowana od 4.000 lat. Jogę po raz pierwszy opisał 200 lat p.n.e. legendarny mędrzec Maharashi Patandźali w Yoga Sutras, dzieląc ją na 8 rodzajów. Każda z ośmiu gałęzi jogi jest składnikiem Radża Jogi, czyli królewskiej drogi do wolności.

  1. Prawa natury
  2. Samooczyszczanie
  3. Pozycje ciała
  4. Energia życiowa
  5. Wyciszenie
  6. Koncentracja
  7. Medytacja
  8. Jedność

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści