www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Joga
  Jantra Joga  

Jantra Joga służy do połączenia z Bogiem drogą geometrycznej wizualizacji.

Jantra jest rysunkiem geometrycznym. Jest skutecznym narzędziem do koncentracji, kontemplacji i medytacji. Ten rodzaj Jogi jest również nazywany Mandala Joga. Jantra Joga jest szczególnie wykorzystywana przez Buddystów i możemy ją spotkać w mandalach, ikonach i świętych obrazach. Do tej kategorii zaliczamy również Kabalistyczne Drzewo Życia.

Tak powstaje Jantra

Rysunek prezentuje jedną z matematycznych metod wykreślania jantry, a konkretnie Srsti krama. Szczegółowa instrukcja wykreślania tej jantry jest dość skomplikowana. Nie wszystkie jantry są konstruowane w ten sam sposób.

==== ====

Jantra rysowana jest na papierze, drewnie, metalu, ziemi oraz może być formą trójwymiarową. Jantra jest jak gdyby mikrokosmicznym rysunkiem makrokosmosu. Podczas medytacji jantra staje się oknem do absolutu, punktem prowadzącym do specyficznego bóstwa. Celem medytacji jest uczynić jantrę realną zewnętrznie i wewnętrznie, aż stanie się pełna życia. W ten sposób absorbuje ona uwagę praktykującego, tworząc z nim jedność.

Sri Jantra Najbardziej znaną jantrą w Indiach jest Sri Jantra lub Koło Pomyślności. Jest ona symbolem kosmosu, przypominającym praktykującemu o braku różnicy pomiędzy nim a przedmiotem kultu.

==== ====


Kali Jantra.

Malowidło z XIX wieku. Koło w środku oznacza ignorancję (avidja ). Osiem płatków lotosu, fałd Prkriti, znaczą kolejno: ziemia, woda, ogień, powietrze, eter, umysł, intelekt, egoizm. Pięć trójkątów to pięć jnanendriyas ( jnana wiedza, indriyas sens ), pięć pranas ( oddychanie ) i bindu, które jest czystą świadomością.

==== ====


Sri Jantra

Pochodzi z XVIII wieku. Zgodnie z Tantrasara, nie może być rysowana w ciągu nocy.

==== ====

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści