www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Joga
  Prawa natury  

Jama

Jama to bóg śmierci i zmarłych, władca piekła, stojący u jego wrót. Jama waży dobre i złe uczynki ludzi i decydujące o ich losie.

Jama to również boskie prawa natury, czyli wskazówki jak postępować z ludźmi.

  1. ashima - niekrzywdzenie słowami, myślami i uczynkami;
  2. satja - prawdomówność;
  3. asteja - uczciwość;
  4. brahmaciarja - kontrola nad seksem;
  5. aparigraha - szczodrość.

Nakazy ashima wynikają z naturalnego prawa, mówiącego że stanowimy jedność z otoczeniem. Działania zgodne z prawem naturalnym noszą nazwę Krija.
W przeciwieństwie do działań Karma, działania Krija nie wywołują konsekwencji, ponieważ działając nie stawiamy oporu. Działania Krija przypominają przepływ, płynięcie na falach praw natury.

Prawdomówność, czyli satia, wymaga odróżniania spostrzeżeń od interpretacji. Ponieważ prawda zazwyczaj oznacza dla różnych osób co innego, świadomie podejmujemy decyzję szerszego spojrzenia na samego siebie i własne oceny. Zakładamy "być może on ma rację". Prawda wymaga zgodności myśli, słowa i czynu.

Brak szczerości zazwyczaj jest spowodowany obawą przed stratą. Asteja, czyli uczciwość, wynika z przekonania, że sprawy zewnętrzne nie mogą ci zapewnić szczęścia oraz bezpieczeństwa.

Energia seksualna to największa siła twórcza na świecie, której żywą manifestacja jest człowiek. Brahmaciaria uczy, że za tą energią może stać szersze wyrażanie miłości.

Wszechświat jest szczodry. By to zauważyć ego nie może zasłaniać ducha. Aparigraha uczy odejścia od ego i skierowanie się w stronę naszego wnętrza.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści