www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Joga
  Hatha Joga  

Joga

Hatha Joga polega na fizycznym i energetycznym oczyszczaniu organizmu i jest najstarszą znaną formą ćwiczeń fizycznych. Rysunek na kamieniu, przedstawiający osobę ćwiczącą Hatha Joga pochodzi sprzed 5000 lat i został znaleziony w Dolinie Hinduskiej, leżącej na terenach dzisiejszego Pakistanu. Hinduscy mędrcy rozwijali Hatha Joga ponieważ sprawny organizm był im potrzebny do wykonywania długotrwałych medytacji. Obecnie istnieje wiele stylów Hatha Joga, od ćwiczeń służących medytacji, do czysto sportowych.

<=>

W sanskrycie wyraz HATHA jest połączeniem HA - Słońce - i THA - Księżyc i symbolizuje równowagę psychofizyczną organizmu człowieka.

Hatha Joga zajmuje się: ciałem człowieka, jego umysłem i tym co łączy umysł z ciałem, czyli oddychaniem. Każdemu z tych trzech elementów Hatha Joga podporządkowane są specjalne techniki.

Każdy może korzystać z ćwiczeń Hatha Joga: ludzie pracowici, by zmniejszyć stres, kobiety przygotowujące się do urodzenia dziecka, sportowcy by polepszyć rezultaty. Zbyt usztywnione stawy hamują przepływ energii i radości życia. Jeśli ciało staje się bardziej luźne, elastyczne nasz umysł staje się bardziej otwarty i intuicyjny. Ćwiczenia Hata Jogi uruchamiając całe ciało, rozszerzają granice naszej świadomości.

Pierwszym etapem są ćwiczenia fizyczne zwiększające naszą elastyczność, siłę i wewnętrzną równowagę. Będąc skoncentrowanymi układamy ciało w określonej pozycji i wytrzymujemy w tej pozycji przez jakiś czas. W drugim etapie nadajemy każdej z przyswojonych figur wymiar bardziej osobisty.

Ćwicząc Hatha Joga staramy się by nasz oddech był zrelaksowany i odpowiedni do poszczególnych figur. Nauka właściwego oddychania otwiera nam drogę do korzystania z duchowych i umysłowych możliwości Hata Jogi.

Hatha Joga rozwija się od kilku tysięcy lat by, polepszyć jakość naszego życia.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści