www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Joga
  Jedzenie, picie, oddychanie  

Joga

Wchodząc na drogę jogi powinniśmy zbliżyć się do prawdziwej natury człowieka. W tej postaci ciało staje się świątynią ducha i stanowi solidną podstawę pracy duchowej.

Człowiek prowadzący życie zgodnie z prawami natury nie może być chory. Choroby przypominają nam zawsze o konieczności przywrócenia prawidłowego działania organizmu. Dlatego powinno się mieć na uwadze by: jeść, pić, oddychać i spać prawidłowo.

Jedzenie

W wyborze pokarmów polegać należy na własnym instynkcie. Niezdrowe potrawy, często spotykane na półkach sklepowych, zabijają jednak nasz pierwotny instynkt, wywołując złudny apetyt.
Posiłki powinny być urozmaicone, proste, niezbyt tłuste, nie powinno się jeść zbyt dużo słodyczy i mięsa, szczególnie pieczonego. Pierwsze śniadanie powinno być lekkie. Warto pamiętać, że trawienie zabiera energię, dlatego gdy chorujemy powinniśmy mniej jeść i w ten sposób dać odpocząć żołądkowi.
Istotne jest powolne przeżuwanie pokarmów, do czasu gdy czujemy jeszcze smak. Żucie wytwarza ślinę rozpuszczającą pożywienie. Proces trawienia wspomagany przez ślinę oszczędza wiele sił. Ponad to nie strawiony pokarm przelatuje przez ciało bezproduktywnie, niepotrzebnie zalegając w jelitach.
Jeść i pić powinniśmy pomału. Jest to sposób na otrzymywanie maksimum pożywienia z minimum pokarmu.

Picie

Życie w miastach, generalnie zaopatrzonych w niesmaczną wodę, zabiło w nas instynkt pragnienia. Natomiast woda należy do najniezbędniejszych produktów dla naszego organizmu. Woda umożliwia wydalanie, za pośrednictwem potu, zepsutych produktów. Woda jest niezbędna do prawidłowego krążenia krwi i przyswajania pokarmów przez ustrój. Regularne picie wody oczyszcza nasze jelita z nieczystości. Natomiast brak dostatecznej ilości wody jest częstą przyczyna naszych chorób.
Pić należy małymi porcjami. Dobrze jest postawić naczynie na stole i od czasu do czasu popijać jeden dwa łyki. Powinniśmy wypijać około 10 - 12 szklanek wody dziennie. Warto wypić szklankę przed snem i rano, powiedzmy godzinę przed posiłkiem. Jedząc nie powinniśmy zalewać pokarmu w ustach.

Oddychanie

Oddychanie to życie. W starożytnej astrologii moment urodzenia określa pierwszy oddech dziecka zakończony krzykiem; brak oddechu oznacza śmierć.

Oddychamy nosem

Kanały nosowe filtrują powietrze zatrzymując kurz. Są one również zaopatrzone w ciepłe błony śluzowe, które ogrzewają powietrze.

Pełne oddychanie

Należy unikać szybkich gwałtownych wdechów i dążyć do wdechu spokojnego, długotrwałego, powolnego. Oddychanie powinno być rytmiczne. Oddychać należy w taki sposób by w pierwszej fazie powietrze dostało się do dolnej części płuc, co spowoduje wysunięcie brzucha. Następnie należy wypełnić środkową część płuc i wierzchołek. Przy ostatnim ruchu dolna część brzucha lekko wsuwa się. Dobrze jest od czasu do czasu na chwilę wstrzymać oddech.

Oddychanie oczyszczające:

  1. Wciągamy powietrze pełnym wdechem
  2. Trzymamy w płucach kilka sekund
  3. Wydychamy z wielka siłą, w kilku etapach z krótkimi przerwami, przez usta złożone jak do gwizdania ( policzki płaskie ).

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Hinduizm

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści