W letnie noce 2005 roku grupa młodych artystów na rynku Starego Miasta prezentowała tańce z palącymi się pochodniami. Tańczono w rytm bębnów lub muzyki wykonywanej na specjalnych trąbach. Spektakle cieszyły się dużą popularnością wśród licznych turystów.
Kult ognia to jeden z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych kultów religijnych związany z jednej strony z kultem Słońca, podtrzymującego życie na Ziemi, z drugiej zaś — z instytucją ogniska domowego, stojącego na straży cywilizacji.
W kultach starożytnych ogień uchodził za symbol bóstwa zsyłającego na świat energię cieplną i rozpraszającego ciemności lub za samo Bóstwo. Najbardziej znane personifikacje ognia to. Agni (w wedyzmie), Mitra (w mitraizmie) i Atar, syn Ahura Mazdy (w zaratusztrianizmie), Helios (u Greków), Swaróg (u Słowian). Świątynny kult ognia najbardziej rozwinął się w starożytnej Persji (do dziś uprawiany wśród Parsów). W religiach starożytnej Grecji i Rzymu silnie rozwinięty kult ogniska domowego (np. bogini Westa i kapłanki westalki w Rzymie).
Ogień stanowi szczególny obiekt kultu zaratusztrian. Jest on najczystszym ze wszystkich tworów Ahury Mazdy. Angra Maju zbrukał go co prawda, dodając do niego dym, jednak dym nie miesza się z samym ogniem, lecz ucieka do góry i dlatego płomienie są zawsze doskonale czyste. Kult ognia zyskał szczególne znaczenie w czasach dynastii Achamenidów, którzy budowali w najważniejszych miastach swojego imperium ołtarze ognia, gdzie podtrzymywany był stale duży, widoczny z daleka płomień. Wokół najstarszych ołtarzy powstawały sanktuaria, gdyż wierzono, że ogień, który palił się stale ponad 100 lat, ma ogromną siłę uzdrawiania i spełniania innych życzeń.
Kult ognia jest również charakterystyczny dla wierzeń syberyjskich. Duch ognia jest bóstwem opiekuńczym domostwa. Aby go nie rozgniewać, trzeba okazywać ogniowi należyty szacunek, stąd liczne zakazy – do ogniska nie wolno wrzucać odpadków, zalewać go wodą, przekraczać czy dotykać ostrymi narzędziami. Składane są mu też ofiary z jadła i napojów.
Można przypuszczać, że kult ognia jest jednym z najstarszych wierzeń religijnych, jednak trudno go zidentyfikować w wykopaliskach archeologicznych.
~:~