www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Kult ognia  

Kult ognia

W letnie noce 2005 roku grupa młodych artystów na rynku Starego Miasta prezentowała tańce z palącymi się pochodniami. Tańczono w rytm bębnów lub muzyki wykonywanej na specjalnych trąbach. Spektakle cieszyły się dużą popularnością wśród licznych turystów.

# Kult ognia      

Kult ognia to jeden z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych kultów religijnych związany z jednej strony z kultem Słońca, podtrzymującego życie na Ziemi, z drugiej zaś — z instytucją ogniska domowego, stojącego na straży cywilizacji.

W kultach starożytnych ogień uchodził za symbol bóstwa zsyłającego na świat energię cieplną i rozpraszającego ciemności lub za samo Bóstwo. Najbardziej znane personifikacje ognia to. Agni (w wedyzmie), Mitra (w mitraizmie) i Atar, syn Ahura Mazdy (w zaratusztrianizmie), Helios (u Greków), Swaróg (u Słowian). Świątynny kult ognia najbardziej rozwinął się w starożytnej Persji (do dziś uprawiany wśród Parsów). W religiach starożytnej Grecji i Rzymu silnie rozwinięty kult ogniska domowego (np. bogini Westa i kapłanki westalki w Rzymie).

# Zaratusztrianizm      

Kult ognia Ogień stanowi szczególny obiekt kultu zaratusztrian. Jest on najczystszym ze wszystkich tworów Ahury Mazdy. Angra Maju zbrukał go co prawda, dodając do niego dym, jednak dym nie miesza się z samym ogniem, lecz ucieka do góry i dlatego płomienie są zawsze doskonale czyste. Kult ognia zyskał szczególne znaczenie w czasach dynastii Achamenidów, którzy budowali w najważniejszych miastach swojego imperium ołtarze ognia, gdzie podtrzymywany był stale duży, widoczny z daleka płomień. Wokół najstarszych ołtarzy powstawały sanktuaria, gdyż wierzono, że ogień, który palił się stale ponad 100 lat, ma ogromną siłę uzdrawiania i spełniania innych życzeń.

# Szamanizm      

Kult ognia jest również charakterystyczny dla wierzeń syberyjskich. Duch ognia jest bóstwem opiekuńczym domostwa. Aby go nie rozgniewać, trzeba okazywać ogniowi należyty szacunek, stąd liczne zakazy – do ogniska nie wolno wrzucać odpadków, zalewać go wodą, przekraczać czy dotykać ostrymi narzędziami. Składane są mu też ofiary z jadła i napojów.

Można przypuszczać, że kult ognia jest jednym z najstarszych wierzeń religijnych, jednak trudno go zidentyfikować w wykopaliskach archeologicznych.

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści