www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Boogie woogie  

Boogie Boys - Bartek Szopiński

Boogie woogie to kierunek jazzu tradycyjnego, wzorowany na fortepianowym bluesie, zawierającym charakterystyczne, uporczywie powtarzane figury basowe. Styl ten został zapoczątkowany przez Afroamerykanów po 1920 roku w Chicago i St. Louis.

Od boogie woogie swoją nazwę wziął bardzo ruchliwy taniec towarzyski, obecnie tańczony zarówno w stylu muzycznym boogie-woogie jak i rock & rolla.

Boogie Boys - Szymon Szopiński Pierwsza polska formacja fortepianowa grająca muzykę boogie woogie z domieszką czarnego bluesa nazywa się Boogie Boys. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Pianiści: Bartek Szopiński i Michał Cholewiński, oraz najmłodszy z nich perkusista Szymon Szopiński, pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów jak i polskiej muzyki rozrywkowej.

Boogie Boys - Bartek Szopiński i Michał Cholewiński Zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów daje niezwykłą mieszankę żywiołowej muzyki. Dodajmy muzyki, która porusza, bez wyjątku, ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych. Poznali się jesienią 2002 w jednym z poznańskich klubów, gdzie do białego rana jammowali przy starym pianinie. Do tej pory mają za sobą koncert na XI Blues Express Festival, oraz szereg koncertów i festiwali za granicami naszego kraju, grając u boku takich sław boogie jak Christopher Steinbach, Frank Mushalle czy Axel Zwingerbrger.

Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. W samym tylko 2004 roku odwiedzili pięć państw europejskich (Austria, Niemcy, Francja, Belgia, Holandia).

Scena Letnia w Lapidarium to coroczny cieszący się dużą popularnością cykl koncertów plenerowych odbywających się w samym centrum warszawskiej Starówki. Lapidarium to piękny dziedziniec Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Koncerty odbywają się niezależnie od pogody, gdyż zarówno scena jak też widownia Lapidarium chronione są specjalnie na tę okazję zaprojektowanym zadaszeniem. Na scenie w Lapidarium już dwukrotnie występował zespól Boogie Boys.
~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści