www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Blues na harmonijce  

Nocna Zmiana Bluesa

Sławomir Wierzcholski jest najpopularniejszym polskim wirtuozem harmonijki ustnej. W roku 1982 założył grupę Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertuje do dnia dzisiejszego. Podczas koncertu w warszawskim Lapidarium otrzymał dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego z okazji 25 lecia działalności artystycznej. Warszawski koncert był żywiołowy, interesujący, wypełniony polskim bluesem, granym na harmonijkach ustnych, skrzypcach, trzech gitarach oraz perkusji. Muzyka Nocnej Zmiany Bluesa bardzo podobała się warszawskiej publiczności, jak również autorowi tego tekstu.

Umysł Krótka historia bluesa w Polsce      

Nocna Zmiana Bluesa Za początek bluesa w Polsce uznawany jest występ amerykańskiego śpiewaka Big Billa Ramseya w Sopocie, w 1957 roku, podczas II Festiwalu Jazzowego. Większą porcję amerykańskiego bluesa warszawiacy usłyszeli w wykonaniu znanych chicagowskich bluesmanów: Howlina Wolfema, Williema Dixona, Sunnylanda Slima, w Sali Kongresowej podczas Jazz Jamboree w 1964 roku. Blues przenikał również do Polski podczas występów grup The Animals, The Artwoods i The Rolling Stones.
W latach siedemdziesiątych pojawiła się fascynacja bluesem w zespołach: Polanie, Dzikusy, Chochoły. Przez wiele lat samotnym liderem polskiego bluesa był Tadeusz Nalepa. W połowie lat 80 nastąpiło ożywienie bluesa w Polsce. Solowe płyty wydali Tadeusz Nalepy, Jana Skrzek oraz zespoły Dżem i Nocna Zmiana Bluesa.
Obecnie blues na dobre zagościł w Polsce. Corocznie odbywają się festiwale bluesowe: "Rawa Blues" w Spodku, "Zaczarowany Świat Harmonijki" w Poznaniu, szczecińska "Bluesada", toruński "Blues Meeting" czy "Blues nad Pilawą" w Głowaczewie. Do kraju na koncerty przyjeżdżają gwiazdy światowego bluesa.

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści