www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  World Music  

Dom Kultury Rakowiec
Etniczne Inspiracje 2006 - Wspólnota w Kulturze

W warszawskim Domu Kultury "Rakowiec" rozpoczął się interdyscyplinarny festiwal Etniczne Inspiracje 2006 - Wspólnota w Kulturze. Festiwal powstał z Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych Wspólnota w Kulturze.

W koncercie inauguracyjnym festiwalu wystąpili Grzegorz Tomaszewski, wirtuoz gry na cytrze i Michał Kulenta saksofonista. Duet powstał na początku 2006 roku jako projekt Polskiego Radia na tegoroczny Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej w fińskiej miejscowości Kaustinen. Finlandia to kraj znany z lokalnej odmiany cytry - kantele, więc konfrontacja z tamtejszą tradycją gry na tym instrumencie była ciekawym wydarzeniem dla artystów.

Grzegorz Tomaszewski odkrył cytrę w wieku 21 lat, czyli 23 lata temu. Gra na jej różnych modelach, przeważnie akordowych, które przerabia by dostosować do własnych potrzeb i ukazać pełnię ich możliwości brzmieniowych. Podstawowym modelem jest Fidola Fishera - popularna w latach 20 - 30 XX wieku cztero - akordowa cytra na której gra się palcami, smyczkiem oraz za pomocą guzikowej klawiatury nazywanej przez twórcę instrumentu "Fishera Mandoliniette".

Koncert muzyków był ucztą nieznanych w Polsce dźwięków cytry w połączeniu z saksofonem. Umożliwił również bliższe poznanie różnych odmian cytr, jak i sposobów gry na nich.

W drugiej części wieczoru wystąpił zespół kameralny 16 zawodowych śpiewaków wykonujących a capella ludowe utwory łemkowskie i klasyczne utwory znanych kompozytorów. Zespół nazywa się Canzona. Kierownikiem artystycznym zespołu jest znakomity lwowski dyrygent polskiego pochodzenia - Władysław Chanas.


Etniczne Inspiracje 2006 - Wspólnota w Kulturze


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści