www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Richard Galliano  

Richard Galliano na Sarówce

29 lipca 2006 o godzina 19:00, w ramach festiwalu Jazz na Starówce, wystąpił wirtuoz akordeonu Richard Galliano, jeden z najwybitniejszych europejskich twórców, mistrz "new tango musette". Artyście towarzyszyli: Alexis Cardenas - skrzypce, Philippe Aerts - kontrabas, Rafael Meijaias - perkusja.

Francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią jednakowe i ważne źródła inspiracji. Wybitny akordeonista i niedościgniony interpretator muzyki Astora Piazzoli. Właśnie dla muzyki Galliano krytycy i słuchacze rozkochali się w nowym, charakterystycznym brzmieniu określanym odtąd jako "new tango musette".

Richard Galliano już jako 12-letni akordeonista wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs w Cannes i stał się wirtuozem, o którego względy zaczęły zabiegać prestiżowe estrady muzyczne. Pojawiał się na paryskich recitalach Juliette Greco, Yvesa Montanda i Claude'a Nougaro. Koncertował z Chetem Bakerem, Philippe'em Catherine'em oraz Ronem Carterem.

Akordeon wirtuoza Przełomowym momentem w muzyce i karierze francuskiego akordeonisty były koncerty z argentyńskim kompozytorem i bandeonistą Astorem Piazzollą. To właśnie Piazzola nauczył Galliano innego traktowania rytmu, harmonii oraz melodii. Muzyka Piazzolli, melodyjne, folkowo-jazzowe "nuevo tango" stało się dla Galliano ważną inspiracją. Jego "tango mussette" zaczęło łączyć jazzową improwizację Jarretta, Parkera i Coltrane'a z impresjami Ravela i Debussy'ego. To właśnie nagrania "jazzującego tanga" przyniosły Galliano największy sukces i uznanie w europejskich i amerykańskich ankietach krytyków. Galliano uchodzi za najwybitniejszego interpretatora muzyki Astora Piazzolli. Koncertuje zarówno w prestiżowych salach Europy, filharmoniach, ale także w klubach jazzowych. Jest ozdobą najważniejszych festiwali na świecie.

W 1982 r. Richard Galliano otrzymał "Django Reinhardt Prix", jedno z najważniejszych wyróżnień francuskiej Academie du Jazz (wcześniej laureatami tej nagrody zostali m.in. pianista Michel Petrucciani oraz skrzypek Stéphane Grappelli).

Wśród jego autorskich płyt, które zyskały wspaniałe recenzje, znalazły się także albumy zrealizowane wspólnie z: Tootsem Thielemansem ("Laurita"), z wirtuozami sytnezatorów: Herbiem Hancockiem i Joem Zawinulem, operowy projekt z Enrico Ravą ("L'Opera Va"), koncerty z Michelem Petruccianim i Stéphane'em Grappellim oraz album "New York Tango" zrealizowany z gitarzystą Birellim Lagrene'em.

Informacje pochodzą ze strony festiwalu Jazz Na Starówce 2006


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści