www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Amadeusz Mozart  

Mozart na Starówce
Staromiejskie skrzypaczki

Bez wątpienia warszawska Starówka jest perłą stolicy. Prawie codziennie od 2 lipca do 6 sierpnia 2006 roku, na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, odbywały się bezpłatne koncerty symfoniczne i operowe oraz spektakle baletowe i operetkowe, w ramach Festiwalu Wiedeń w Ogrodach Muzycznych Warszawy. Podczas festiwalu polskie i zagraniczne orkiestry prezentowały kompozycje Amadeusza Mozarta i Johanna Straussa.

xxx Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu. Zmarł 5 grudnia 1791 w Wiedniu. Obok Haydna i Beethovena należy do tak zwanej trójki klasyków wiedeńskich. W 2006 roku na całym świecie i w większości polskich instytucji muzycznych obchodzone są 250 urodziny mistrza.

Najintensywniej w kraju jubileusz Mozarta obchodzi Warszawska Opera Kameralna, gdzie 15 lat temu powstał pierwszy na świecie festiwal prezentujący wszystkie dzieła sceniczne kompozytora. W 2006 roku mija również 45 lat od powstania samej Warszawskiej Opery Kameralnej.

Wolfgang Amadeusz Mozart był genialnym kompozytorem, miał cudowną pamięć muzyczną, potrafił komponować w wyobraźni całe dzieła. Po jednorazowym odsłuchaniu, w Kaplicy Sykstyńskiej, Miserere Gregoria Allegri, zapisał dzieło z pamięci.

Dorobek Mozarta to ponad 600 kompozycji, w tym 20 oper, 68 symfonii, 27 koncertów i 19 mszy. Mozart jako pierwszy wykorzystał klarnet do kompozycji symfonicznej. Uważał, że jest to instrument imitujący najlepiej dźwięk głosu ludzkiego.

Wielkość Mozarta jako kompozytora polegała na jego geniuszu muzycznym, jak również na pięknie, głębi, ekspresyjności, emocjonalnej subtelności oraz unikatowej wyobraźni komponowanej przez niego muzyki. Mozart był barwną postacią XVIII wiecznego Wiednia.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści