www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa
  Tramwaj wodny  

Tramwaj wodny na Wiśle

Mamy środek lipca. W słońcu upał 45 stopni. Chodzę po warszawskiej Starówce, położonej na skarpie wiślanej. Starówkę odwiedza codziennie tysiące turystów z różnych zakątków Polski i świata. Pomimo ogromnych upałów żaden z nich nie zejdzie ze skarpy by przejść się brzegiem rzeki. A szkoda. Warto się zastanowić dlaczego tak się dzieje.

Wzdłuż lewego brzegu Wisły został wytyczony szlak rowerowy oznakowany niebieskim kolorem. Z tego miejsca mamy, w kierunku południowym, 5 km do Łazienek i 20 km do Powsina. W kierunku północnym, 14 kilometrowa trasa prowadzi do Łomianek. W ostatnich latach kilka kilometrów lewego brzegu Wisły zostało pokryte gładkim betonem. Jest to dobra trasa dla rowerzystów i miłośników jazdy na rolkach.

W okresie wakacyjnym przy lewym brzegu Wisły, 300 metrów od mostu Śląsko-Dąbrowskiego, mają swoją przystań dwa tramwaje wodne. Tramwaje pływają do końca września. Zatrzymują się na trzech przystankach:

  1. Stare Miasto (nabrzeże przy moście Śląsko-Dąbrowskim),
  2. Centrum Nauki Kopernik (Powiśle),
  3. Cypel Czerniakowski w rejonie mostu Berlinga (Łazienkowskiego).
Tramwaje wypływają w dni powszednie (wypłynięcie z przystani Stare Miasto - czas całego rejsu ok. 90 min.) o godzinach: 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 i 16:30. W soboty i w niedziele: 10:30, 12:30, 14:30 i 16:30. Tramwaj wodny kursuje codziennie nad Zalew Zegrzyński. Wypłynięcie z przystani Stare Miasto o godz. 9:30, powrót ok. godz. 17:00 - czas całego rejsu ok. 7,5 godziny. Bilety na rejsy po Wiśle kosztują: normalny: 14 zł, ulgowy: 7 zł. Bilety na rejsy nad Zalew Zegrzyński: normalny: 48 zł (w obie strony), ulgowy: 36 zł. Informacje z 2006 roku.

Prawy brzeg WisłySądzę, że główną przyczyną braku turystów nad Wisłą jest brak zagospodarowania brzegów rzeki. Wybrzeże Wisły w pobliżu Starówki i Zamku Królewskiego powinno przyciągać turystów licznymi atrakcjami. Na zdjęciu prawy brzeg Wisły, na wysokości warszawskiej Starówki.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści