www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Ułani Jazłowieccy  

W tym roku mamy spóźnioną wiosnę. Pierwszą wiosenną wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej odbyłem na trasie: Dąbrowa Leśna - Izabelin (fragment Podwarszawskiego Szlaku Pamięci :: Wólka Węglowa - Laski, 11,7 km, znaki czarne). Dąbrowa Leśna położona jest blisko Węglowej Wólki, na warszawskich obrzeżach puszczy Kampinoskiej. W Dąbrowie jest duży parking samochodowy.

Brzozy w Puszczy KampinoskiejMamy drugiego kwietnia. Las zmęczony jest zimą. Runo pokrywają zwiędłe liście, ledwo co odkryte spod śniegu. Brzozy, na skraju lasu i przy drogach, zasmucają bezlistnymi konarami. Słychać słaby świergot ptaków. Głębiej w puszczy las staje się zielony. Dzieje się tak dzięki sośnie pospolitej, dominującej w tej części boru.

Kamień poświęcony Ułanom JazłowieckimPodwarszawskie rejony Puszczy Kampinoskiej chroniły polskich żołnierzy oraz partyzantów. Część dzisiejszej trasy, ściślej mówiąc Łomiankowska Droga, nazywana jest również Podwarszawskim Szlakiem Pamięci Ułanów Jazłowieckich. W dniu 19 września 1939 roku, pomiędzy Dąbrowa Leśną i Węglową Wólką miała miejsce szarża ułańska 14 pułku Ułanów Jazłowieckich. Pomimo znacznych strat pułk przebił się do stolicy. Za ułanami przedarły się nocą pozostałe oddziały kawalerii i piechoty. Pułk ułanów zakończył swój szlak bojowy w oblężonej Warszawie. Nazwa pułku wywodzi się od miasta Jazłowiec na Podolu. Tam w lipcu 1919 roku ułani przeszli swój chrzest bojowy walcząc z wrogiem nadciągającym ze Wschodu. Na zdjęciu widzimy kamień poświęcony Ułanom Jazłowieckim.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści