www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Łosiowe Błota  

Rezerwat Łosiowe Błota
Uroczysko Las Bemowo

Dziś chciałbym przedstawić leśną drogę do Puszczy Kampinoskiej z Warszawskich Grot. Do Grot dojeżdżamy autobusem 410. Wysiadamy, gdy autobus skręci z ulicy Kocjana w Bolimowską i cofamy się kilka merów, do ulicy Kocjana. Ulicą Kocjana idziemy ok. 10 minut, cały czas prosto, do skrzyżowania z ulicą Zaboręczne. W tym miejscu znajduje się restauracja Krasnodwór, a troszeczkę dalej, miejsce do zabaw dla dzieci. Idąc dalej prosto, ok. 15 minut, ulicą Jacka Decowskiego, dochodzimy do ulicy Na Skraju w Latchorzewie. Jesteśmy u progu Uroczyska Las Bemowo, należącego do Lasów Miejskich Warszawa. Powierzchnia Uroczyska wynosi 512 hektarów.

Ruch zastąpi każdy lek
Ruch zastąpi każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu.

W tym miejscu bemowskiego lasu znajduje się ścieżka zdrowia, którą stanowią:

Blisko ścieżki zdrowia, na ulicy Sikorskiego, jest przystanek autobusu 712.

Umysł Rezerwat Łosiowe Błota    

Po przejściu zielonego szlabanu idziemy cały czas główną drogą. Las na Bemowie poprzecinany jest wąskimi dróżkami, które nie są oznakowane. Stosunkowo niewielka powierzchnia lasu powinna jednak stanowić gwarancję, że nie zabłądzimy.

Uroczysko Las BemowoPo około 30 minutach marszu, po lewej stronie drogi, widzimy ulicę Sikorskiego. W tym miejscu należy skręcić w prawo i iść główną drogą w kierunku starego Bemowa. Jest to bardzo ładna trasa prowadząca przez Rezerwat Łosiowe Błota, na którego obszarze przebywają łosie z Uroczyska Bemowo jak również przychodzące z Kampinoskiego Parku Narodowego. Kilka tygodni temu widziałem w tym rejonie młodego łoszaka. Łoś przyglądał mi się uważnie i pozwolił podejść na kilka metrów.

Warto wiedzieć, że samica łosia nazywa się klępa, dziecko łoszak, a samiec byk. W Rezerwacie Łosiowe Błota leśnicy nie ingerują w naturalną przyrodę. Widzimy tam liczne oczka wodne, zarastające powoli przez torfowiska niskie oraz drzewa.

Tory do kompostowni Radiowo. Kierunek Puszcza Kampinoska.Po ok. 40 minutach spaceru dochodzimy do torów kolejowych, dawniej prowadzących do Huty Warszawa. Patrząc w lewo, wzdłuż torów, w oddali widać niebieski budynek kompostowni Radiowo. Jest to kierunek do Puszczy Kampinoskiej. Po przejściu torów, idąc prosto, dojdziemy do Starego Bemowa. Jeśli chcemy iść w kierunku Puszczy Kampinoskiej, należy po dojściu do ulicy Radiowej, przejść ją na poziomie zielonego szlabanu, w miejscu gdzie są pasy dla pieszych i iść drogą w kierunku Puszczy. Życzę miłej wycieczki.

Las na Bemowie skrywa liczne niespodzianki. Jedną z nich jest wybudowana przed wojną wartownia radiostacji transatlantyckiej.

Przedwojenna wartownia
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści