www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Ławska Góra  

Kanał Zaborowski - maj
Kanał Zaboroski

Dzisiaj przedstawię najkrótszą trasę z Leszna do Truskawia. Do Dębowej Góry przeszedłem 7,4 km Wierszowską Drogą, szlakiem żółtym. W Dębowej Górze drogę przecina zielony Południowy Szlak Leśny z Żelazowej Woli do Dziekanowa Leśnego. W lewo mamy 2,5 km. do PKS w Roztoce, a w prawo 18 km. do MZK w Dziekanowie Leśnym. Skręciłem w prawo, idąc w kierunku Wyględ Górnych. Droga jest piaszczysta. W okolicach Ławskiej Góry przechodzimy rozległą wydmę piaskową, największą w Puszczy Kampinoskiej. Na trasie przecinamy, widoczny na zdjęciu, Kanał Zaborowski, obficie nawadniający rezerwat Kalisko. W Wyględach Górnych skręcamy w lewo, do Zaborowa Leśnego. Stąd już blisko do Truskawia.

Wyględy Górne Opisana wyżej trasa jest najkrótszą, znakowaną drogą z Leszna do Truskawia. Szlak jest bardzo urozmaicony i stanowi doskonałą trasę biegową oraz jednodniowych wycieczek. Ze względu na piach i podmokłe tereny, w okolicach Zaborowa Leśnego, nie jest to typowa trasa dla turystów na rowerach.

W Puszczy Kampinoskiej spotykamy często zaskrońce, rzadziej żmije. Zaskrońce lubią się wygrzewać na piaszczystych drogach. Ten niegroźny wąż nazwę swoją zawdzięcza charakterystycznym plamom skroniowym w kolorze białym, kremowym lub pomarańczowym. Węże te prowadzą dzienny tryb życia polując na żaby, jaszczurki a także rybi drobiazg. Zaskrońce są świetnymi pływakami, doskonale nurkują. Wąż w poszukiwaniu pokarmu i słonecznego ciepła potrafi także wpełznąć na drzewo. Z nastaniem chłodów zaskroniec zapada w sen zimowy ukryty pod ziemią w upatrzonym chodniku kreta, w szczelinie pnia drzewa, pomiędzy kamieniami itp. Na zdjęciu padalec zwyczajny, czyli beznoga jaszczurka przypominająca węża.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści