www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Granica  

Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy zostało wzniesione w stylu łączącym w sobie zarówno cechy szlacheckiego baroku, jak i architektury zakopiańskiej.
Muzeum Puszczy Kampinoskiej

Turyści często rozpoczynają weekendowe spacery w Puszczy Kampinoskiej od wsi Roztoka, położonej w centrum Kampinosu, na drodze samochodowej z Błonia do Nowego Dworu Mazowieckiego. Przez Roztokę wiodą główne szlaki wzdłuż Puszczy Kampinoskiej. Drugim ciekawym miejscem weekendowych wypadów jest Granica, położona 3,5 km od miasta Kampinos. Z Granicy wiedzie zielony szlak, o długości 17,3 km, do Żelazowej Woli. To w tych rejonach można spotkać charakterystyczne mazowieckie drogi, wyznaczone szpalerami wierzb. Z Granicy do Leszna prowadzi niebieski szlak długości 14 km. Granica jest w pewnym sensie centralnym punktem Puszczy Kampinoskiej. Tu znajduje się Ośrodek Dydaktyczno Muzealny im. Romana i Jadwigi Kobendzów, na terenie którego można odwiedzić:

Zwiedzającym, ośrodek oferuje:

Cmentarz wojskowy w Granicy Na wojskowym cmentarzu w Granicy spoczywa 800 żołnierzy z Armii Poznań i Pomorze, m. in.: z 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, 9, 14 i 17 Pułku Ułanów Jazłowieckich, z 57, 58, 61 i 62 Pułku Piechoty i z 14 Pułku Artylerii Lekkiej poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą w dniach 16-18 września 1939 r. Cmentarz założony na planie przypominającym orła, zaprojektował ppor. Tadeusz Świerczewski, pseud. "Karol", który również znalazł tu wieczny spoczynek. Tutejszy cmentarz nie powstałby także bez pomocy i wielkiego serca leśniczego, inż. Stanisława Richtera, którego imię nosi pobliski obszar ochrony ścisłej "Nart". W 1971 r. na cmentarzu odsłonięty został bardzo sugestywny i ekspresyjny pomnik poległych według projektu Władysława Frycza.

Dzika róża Dzika róża, psia róża, szypszyna (Rosa canina L.) jest pospolitym gatunkiem krzewu z rodziny różowatych. Występuje na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Można ją spotkać prawie w całej Europie, na terenach do 1500 m n.p.m., w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Azji. Dzika róża rośnie także na terenie Polski, najczęściej na obrzeżach lasów.

Na szlakach Puszczy Kampinoskiej można spotkać piękne krzewy dzikiej róży. Róża dzika jest znana od czasów ludzi pierwotnych, którzy traktowali ją jako codzienne pożywienie. Płatki róży stanowiły bardzo popularne pachnidło Dalekiego Wschodu. Starożytni wypełniali płatkami róży poduszki, co miało ich uspokajać i ułatwiać zasypianie. Dzika róża jest rośliną leczniczą. Owoc dzikiej róży jest bardzo obfitym źródłem witaminy C. Zawiera także galaktolipid, który ma działanie przeciwbólowe.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści