www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Kalisko  

Okolice Zaborowa Leśnego w kwietniu
Okolica Zaborowa Leśnego

Początek wiosny Rezerwat przyrody Kalisko jest położony po lewej stronie od Zaborowa Leśnego. Przyroda jest tu bardzo urozmaicona, ponieważ są to tereny bagienne. Na zdjęciu młodziutkie listki wiosenne w kwietniu.

Kaczeniec Kalisko podlega ścisłej chronie od 1977 r. Powierzchnia rezerwatu wynosi 119,45 ha. Rezerwat pokrywają rozlegle łąki, turzycowiska, łozowiska, olsy i łęgi olszowe. Występuje roślinność szuwarowa na torfowisku niskim. Kalisko jest ostoją łosi i dzików, żerowiskiem ptactwa wodnego, błotnego: krzyżówki, bąka, bączka, rycyka, bekasa kszyka, brodźca piskliwego i krwawodziobego, czajki, czarnego bociana, żurawia i drapieżników: myszołowa, jastrzębia, sokoła pustułki, sowy błotnej. Na zdjęciu kwiat kaczeńca, czyli knieć błotna, w kwietniu.

Turzyce Turzycowisko są to trawy rosnące na bagnach. Łodyżka trawy jest w przekroju okrągła i ma kilka zgrubień, kolanek. Przekrojona turzyca przypomina trójkąt. Turzyce zawierają krzemionkę. Ona to sprawia, że łodyżki i liście tużycy są twarde i mają bardzo ostre brzegi. Niemal każdy, kto chce lepiej poznać turzyce musi trochę poranić palce. Na turzycowisku występują turzyce zebrane w kolonie, tworzące kępy. Na zdjęciu turzycowisko porośnięte zaroślami wierzby szarej, czyli łozy. Wokół bagna rosną łęgi olszowe, czyli las olszowy występujący w strefie podmokłej.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści