www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Leszno - Kampinos  

Kampinoskie muchomorki
Muchomory

Jest środek września. W Puszczy niewiele widać oznak jesieni. Dzisiaj chciałbym zaproponować trasę z Leszna do Kampinosu. Ściślej mówiąc do osady Granica, położonej w Puszczy, na wysokości miasta Kampinos. Z Leszna warto wyruszyć wcześniej ponieważ w osadzie Granica jest dużo do zobaczenia.

Na trasie Leszno - Kampinos spotykamy cztery obszary ścisłej ochrony przyrody:

Rezerwat Karpaty był prezentowany w rozdziale Karpaty.

Rezerwat Nart o powierzchni 16,96 ha. Obszar ochrony ścisłej od 1959 r. im. inż. Stanisława Richtera. Najstarszy zwarty drzewostan sosnowy na niżu polskim na zachód od Wisły, ponad 200-letni, z runem lasu mieszanego. Na skraju dwa 300-letnie graby, chronione jako pomniki przyrody przed 1939 r., liczne ponad 250-letnie dęby szypułkowe, przy Górczyńskiej Drodze najpiękniejsza w Parku sosna pospolita, zwana Sosną Królowej Bony. Rezerwat utworzono w 1940 r.

Rezerwat Pożary – Ochrona ścisła od 1977 r. Powierzchnia 137,78 ha. Duża kotlina bagienna z torfowiskami niskimi, z dobrze zachowanymi zbiorowiskami: turzycowiskami, łozowiskami, olsami i szuwarami. Stanowisko rzadkich gatunków roślin, np. jaskra wielkiego, zachylnika błotnego, bobrka trójlistkowego, siedmiopalecznika błotnego. Duża ostoja łosi i innych gatunków oraz miejsca lęgowe i żerowiska ptactwa wodnego, błotnego i drapieżników. Teren zupełnie niedostępny; najlepszy wgląd ze szlaku znakowanego, prowadzącego grzbietem Karpat.

Rezerwat Granica – Ochrona ścisła od 1959 r. Powierzchnia 231,33 ha. Wały i parabole wydmowe na pograniczu bagien. Drzewostany w wieku do 150 lat. Bory mieszane świeże i wilgotne, fragmenty grądu i olsu oraz inicjalnych form dąbrowy świetlistej, z bujnym podszyciem i urozmaiconym runem, stanowisko nerecznicy górskiej. Ostoja zwierzyny m.in. łosi i czarnych bocianów. Jeden z najstarszych fragmentów Puszczy objęty ochroną, rezerwat utworzony w 1936 r.

Krajobraz Mazowiecki Idąc od Granicy do miejscowości Kampinos, po obu stronach szosy rozpościerają się urokliwe mazowieckie łąki.
Trasa Km Czas Informacje
Leszno Karpaty 5,7 1h10m Cała trasa z Leszna do Kampinosu wiedzie niebieskim szlakiem. Warto pilnować szlaku w drodze do Karpat, ponieważ niespodziewanie skręca w prawo i można go zgubić.
Karpaty Zamczysko 1,4 15m W Karpatach szlak niebieski łączy się z głównym szlakiem czerwonym. Szlakiem czerwonym do przystanku PKS w Roztoce jest 4,9 km, a do Tułowic 25,1 km.
Zamczysko Granica 5,5 1h Granica jest osadą w Puszczy, oddaloną 5km od Kampinosu. W Granicy możemy zwiedzić Muzeum Kampinosu, Cmentarz Powstańców oraz skansen kampinoski. Z Granicy do Żelazowej Woli prowadzi zielony szlak o długości 17 km.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści