Kwiecień w Kampinosie
Rano pomyślałem by kontynuować poprzednią wycieczkę. Pojechałem do Zaborowa i przeszedłem trasę do Truskawia, przez Zaborów Leśny. Ta leśna ścieżka jest urokliwa i różnorodna i liczy ok. 7 km. Widoczny na górnym zdjęciu zawilec wielokwiatowy w Zaborowie Leśnym osiąga wysokość od 15 do 45 cm i chętnie rośnie w półcieniu, bądź umiarkowanym słońcu, na glebie zarówno suchej jak i wilgotnej. Rośliny te występują w grupach tworząc bujne, gęste, rozłożyste listowie, o odcieniu ciemnej zieleni.
Ostatni tydzień miałem pracowity, dlatego wszystko w lesie mnie radowało. Na zeszłorocznych liściach, leżących pod drzewami, wyrosły już młodziutkie kwiaty. W lesie było słychać radosne śpiewy ptaków.
Zaborów Leśny położony jest na skrzyżowaniu trzech ważnych szlaków kampinoskich.
- Południowego Szlaku Krawędziowego z Dąbrowy Leśnej do Kampinosu, trasa 49,8 km, znaki niebieskie. Jest to bardzo atrakcyjna ścieżka turystyczna, którą najlepiej przejść w formie kilku jednodniowych wycieczek. Z Zaborowa Leśnego do Lasek (MZK) trasa liczy 10,2 km., a w drugą stronę do Zaborowa 3,2 km.
- Szlaku im. Powstańców Warszawskich, wiodącego z Leszna przez Wiersze do Truskawia, trasa 19,5 km, znaki żółte. Jest to popularna trasa jednodniowych wycieczek. Rowerem tylko z Leszna do Wierszy. Z Zaborowa Leśnego do Truskawia trasa liczy 4 km., a w drugą stronę do Leszna 15,5 km.
- Południowego Szlaku Leśnego z Dziekanowa Leśnego do Żelazowej Woli, trasa 56,1 km, znaki zielone. Jest to jedna z najatrakcyjniejszych tras w Puszczy. Dobra wycieczka dla osób mających solidną kondycję. Najlepiej wyruszyć w pogodny dzień z Żelazowej Woli. Piękne widoki i satysfakcja po powrocie gwarantowane. Z Zaborowa Leśnego do Dziekanowa Leśnego trasa liczy 12,3 km., natomiast w drugą stronę do Roztoki 9,1 km.
Zaborów Leśny podlega ścisłej ochronie od 1959 r. Powierzchnia rezerwatu wynosi 90,60 ha. Zajmuje tereny wydmowe i bagienne. Na parabolicznych wydmach rośnie bór sosnowy świeży i mieszany, u ich stóp urodziwe uroczysko "Park" z grądem wilgotnym i fragmentami olsów, sąsiadujące z turzycowiskami Trzech Włók, zarastających łozami i olszyną. Na wydmie znajduje się Mogiła Powstańców Styczniowych 1863 r. Na południowym skraju, obok leśniczówki znajduje się skupisko pomników przyrody: dębów szypułkowych i lip drobnolistnych. Teren ten jest ostoją zwierzyny, m.in. łosia i żurawia. Kilka lat temu na dawnych stawach rybnych bytowały bobry.
Zaborów Leśny jest punktem biwakowym z wiatą i stolikami. Trasa z Zaborowa do Zaborowa Leśnego liczy ok. 5 km i jest położona na podmokłych groblach, które, szczególnie po wiosennych roztopach, przemieniają się w błotnistą mazię. Podmokłe tereny powodują, że trasa jest urokliwa. Druga część drogi, z Zaborowa Leśnego do Truskawia, jest malowniczą ścieżką na skraju lasu, chętnie uczęszczaną przez Warszawiaków.