www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Zaborów Leśny  

Kwiecień w Kampinosie
Kampinoska Wiosna

Rano pomyślałem by kontynuować poprzednią wycieczkę. Pojechałem do Zaborowa i przeszedłem trasę do Truskawia, przez Zaborów Leśny. Ta leśna ścieżka jest urokliwa i różnorodna i liczy ok. 7 km. Widoczny na górnym zdjęciu zawilec wielokwiatowy w Zaborowie Leśnym osiąga wysokość od 15 do 45 cm i chętnie rośnie w półcieniu, bądź umiarkowanym słońcu, na glebie zarówno suchej jak i wilgotnej. Rośliny te występują w grupach tworząc bujne, gęste, rozłożyste listowie, o odcieniu ciemnej zieleni.

Okolice Zaborowa Ostatni tydzień miałem pracowity, dlatego wszystko w lesie mnie radowało. Na zeszłorocznych liściach, leżących pod drzewami, wyrosły już młodziutkie kwiaty. W lesie było słychać radosne śpiewy ptaków.

Zaborów Leśny położony jest na skrzyżowaniu trzech ważnych szlaków kampinoskich.

Zaborów Leśny podlega ścisłej ochronie od 1959 r. Powierzchnia rezerwatu wynosi 90,60 ha. Zajmuje tereny wydmowe i bagienne. Na parabolicznych wydmach rośnie bór sosnowy świeży i mieszany, u ich stóp urodziwe uroczysko "Park" z grądem wilgotnym i fragmentami olsów, sąsiadujące z turzycowiskami Trzech Włók, zarastających łozami i olszyną. Na wydmie znajduje się Mogiła Powstańców Styczniowych 1863 r. Na południowym skraju, obok leśniczówki znajduje się skupisko pomników przyrody: dębów szypułkowych i lip drobnolistnych. Teren ten jest ostoją zwierzyny, m.in. łosia i żurawia. Kilka lat temu na dawnych stawach rybnych bytowały bobry.

Zaborów Leśny jest punktem biwakowym z wiatą i stolikami. Trasa z Zaborowa do Zaborowa Leśnego liczy ok. 5 km i jest położona na podmokłych groblach, które, szczególnie po wiosennych roztopach, przemieniają się w błotnistą mazię. Podmokłe tereny powodują, że trasa jest urokliwa. Druga część drogi, z Zaborowa Leśnego do Truskawia, jest malowniczą ścieżką na skraju lasu, chętnie uczęszczaną przez Warszawiaków.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści