www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Julinek  

Na Trakcie Napoleońskim
Na Trakcie Napoleońskim

Z Leszna w głąb Puszczy Kampinoskiej prowadzą trzy szlaki:

  1. Niebieski (Południowy Szlak Krawędziowy) skręcający w lewo w kierunku Kampinosu,
  2. Niebieski (Południowy Szlak Krawędziowy) skręcający w prawo w kierunku Dąbrowy Leśnej położonej w okolicy Warszawy,
  3. Żółty szlak (im. Aleksandra Janowskiego) do Leoncina, leżącego za północnymi granicami Puszczy Kampinoskiej.

Dzisiejszą trasę przeszedłem z Leszna do Warszawy. Początkowo szedłem 5 km. żółtym szlakiem do Posady Łubiec. Następnie skręciłem w prawo i poszedłem czerwonym szlakiem do Roztoki (3 km.). W Roztoce jest zajazd, parking samochodowy oraz autobus PKS. Z Roztoki szlakiem zielonym, niebieskim oraz żółtym dotarłem do Truskawia.

Pierwsze pięć kilometrów żółtego szlaku wiedzie Traktem Napoleońskim. Szlak prowadzi wokół słynnego Julinka. W Julinku znajdowała się policealna szkoła cyrkowa, przygotowująca młodzież do zawodu artysty cyrkowego. Szkoła odstąpiła od starej tradycji cyrkowej, gdzie artyści szkolą się w rodzinach. Nauka kunsztu cyrkowego w rodzinach ma istotną zaletę, polegającą na tym, że dzieci uczą się cyrkowej sztuki od najmłodszych lat. W Julinku młodzież rozpoczynała edukację w wieku lat 18. W tym wieku jest zazwyczaj za późno na rozpoczynanie nauki, w niektórych zadziwiających nas umiejętnościach cyrkowych. Czasy się zmieniły, nastał kapitalizm, a z nim konkurencja i szkoła w Julinku upadła. Obecnie te słynne tereny są zaniedbane. Osoba, która nie wie, że tu znajdował się kiedyś cyrk, może być zdziwiona nietypową architekturą widocznych budynków.

Dzika jabłoń Na zdjęciu widzimy jeden z jasno różowawych pączków dzikiej jabłoni. Kwiaty dzikiej jabłoni kwitną w maju. Dzika jabłoń występuje w formie krzewów oraz drzew, o wysokości do 10 metrów. Dzikie jabłonki można często spotkać na kampinoskich szlakach.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści