www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Truskaw  

Mniszek pospolity
Mniszek pospolity

Wycieczki w Puszczy Kampinoskiej można podzielić na samochodowe i autobusowe. Dojazd do lasu własnym samochodem jest wygodniejszy, ale trasa tak zorganizowanej wycieczki musi zaczynać się i kończyć w tym samym miejscu. Tras w kształcie pętli jest ograniczona ilość. Znacznie więcej wycieczek możemy zaplanować wzdłuż lub wszerz Puszczy Kampinoskiej.

Leśna wiata Jedną z najpopularniejszych tras wycieczkowych w kształcie pętli jest droga z Truskawia do Truskawia, przez Zdrojową Górę. Do Zdrojowej Góry dochodzimy szlakiem czarnym, następnie, po skręceniu w lewo, idziemy do Mogiły Powstańców, Krętą Drogą przebiegającą szlakiem zielonym. W pobliżu Mogiły Powstańców możemy zjeść posiłek pod widoczna na zdjęciu wiatą. Od Mogiły Powstańców idziemy szlakiem żółtym przez Zaborów Leśny do Truskawia. Droga liczy ok. 10 km. i jest ciekawa krajobrazowo. Znaczna część trasy przebiega wokół rezerwatu Cyganka.

Przydrozny kwiat leśny Nie ma nic wspanialszego od piękna natury. Turysta z miasta zazwyczaj nie potrafi podać nazw kwiatów, drzew, owadów. Pierwszy przewodnik ułatwiający niewtajemniczonemu amatorowi łatwe rozpoznanie najpospolitszych roślin wykonał tyrolski lekarz dr Alojzy Kosch. W przewodnikach kwiaty poklasyfikowane są według koloru, ilości płatków, okresu kwitnienia, kształtu liści czy miejsca występowania. Idąc tym śladem, w ciągu minuty, odnalazłem właściwą nazwę Mniszka pospolitego, widocznego na górnym zdjęciu. Inny przewodnik Dietmara Aichele został wykonany z wielkim sercem. W książce tysiące barwnych kwiatów, z wielką misternością i dokładnością, namalowała z natury pani Marianna Golte-Bechtle, poświęcając na to długie lata życia.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści