www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Opaleń  

Jeziorko Opaleń w kwietniu 2006
Jeziorko Opaleń w Puszczy Kampinoskiej

Jedną z najpopularniejszych tras wycieczkowych w Puszczy Kampinoskiej jest ścieżka zwana "Wokół Opalenia". Początek trasy wokół uroczyska Opaleń znajduje się w Węglowej Wólce. Ten podwarszawski teren Puszczy Kampinoskiej zwiedzamy chodząc szlakiem czerwonym, żółtym lub niebieskim. Trasy w tym rejonie liczą kilka kilometrów długości.

Kilkadziesiat lat temu teren uroczyska Opaleń pokrywały nieurodzajne grunty rolne. Od 1976 roku były one sukcesywnie wykupywane przez państwo i zalesiane lub pozostawione naturalnym procesom ekologicznym. Obecnie las w tym rejonie puszczy jest dość urozmaicony. Oprócz borów sosnowo - brzozowych znajdują się tu podmokłe lasy olchowe, z sezonowymi zbiornikami wodnymi. Spotykamy tu młodniki, posadzone na porolnych gruntach oraz otwarte wydmy. Jedna z takich wydm stanowi najwyższe wzniesienie w Puszczy Kampinoskiej, wynoszące 106 m n.p.m.

Widoczne na zdjęciu jeziorko Opaleń jest pochodzenia sztucznego. Jeziorko jest raczej płytkie i dlatego podczas suszy często wysycha. Żyjące w nim rośliny i zwierzęta przystosowane są do zmiennych warunków życia. Jeziorko urozmaica krajobraz oraz wzbogaca różnorodność gatunkową lasu, ponieważ jest środowiskiem życia i rozmnażania wielu gatunków roślin i zwierząt. W okresie letnim jeziorko jest jedynym źródłem wody dla ptaków i ssaków z tych okolic puszczy.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści