www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Kompas  

Droga z Zaborowa Leśnego do Lipkowa
Zaborów Leśny - Lipków

Dziś chcę zaproponować, szanownym czytelnikom, troszkę inny rodzaj wycieczek po Puszczy Kampinoskiej. Już nie po szlakach, jak do tej pory, lecz różnymi, zazwyczaj najkrótszymi, drogami prowadzącymi do celu. Ten rodzaj wycieczek pozwala odkrywać ciągle nowe trasy, zmusza nas do większej koncentracji, co stanowi istotne urozmaicenie spacerów. Do takich podróży niezbędna jest mapa. Pewne ułatwienie, zwiększające poczucie bezpieczeństwa, da nam również kompas.

Dzisiejsza trasa, licząca ok. 22 km, prowadzi z Zaborówka do Lipkowa. Wysiadamy z autobusu 719, dwa przystanki za Zaborowem, w Zaborówku Osiedle. Idziemy kilka minut prosto w kierunku Leszna, a następnie skręcamy w prawo, w pierwszą asfaltową ulicę. Idąc stale prosto dochodzimy, po ok. 20 minutach, do Zielonej Karczmy. Następnie staramy się dojść do żółtego szlaku prowadzącego z Leszna do Wierszy. Tą trasę możemy przejść niebieskim szlakiem, lub szeroką drogą widoczną na mapie. Spróbujmy przejść ten odcinek szeroką drogą.

Dobrze jest, korzystając z mapy, określić czas dojścia do żółtego szlaku. Widoczny na zdjęciu kompas po dwóch stronach ma podziałki ułatwiające pomiar odległości na mapie. Wystarczy przyłożyć miarkę, odpowiadającą skali używanej mapy i odczytać długość dystansu do przejścia. W naszym przypadku jest to około 0,8 km. Zważywszy, że 1 km przechodzimy w około 12 minut, ten odcinek trasy powinniśmy przejść w 10 minut.

Ustawianie kompasu na mapie

Dodatkową pomoc stanowi kompas. Kompas po "ustawieniu" na mapie pokazuje nam kierunek marszu. Kompas "ustawiamy" przykładając jego boczną krawędź wzdłuż trasy do przejścia. Niebieska strzałka musi wskazywać kierunek marszu. Następnie, niezmieniając pozycji kompasu, obracamy okrągłą tarczą i ustawiamy czerwoną strzałkę, narysowaną wewnątrz tarczy, równolegle do południka na mapie. W ten sposób kompas jest już "ustawiony". Podczas marszu, gdy ruchoma, czerwona strzałka kompasu pokrywa się z punktem N na tarczy, to niebieska strzałka wskazuje nam kierunek marszu.

Tradycyjna droga z Leszna do Zaborowa prowadzi żółtym i zielonym szlakiem. Trasę tą możemy skrócić nie dochodząc do Dębowej Góry, tylko skręcając wcześniej w prawo, iść drogą wzdłuż Babiej Łąki. Następnie po odpoczynku na Ławskiej Górze, możemy przejść prawie prostą drogą do Zaborowa Leśnego. Z Zaborowa Leśnego do miasteczka Lipków wracamy w czasie 2 godzin niebieskim szlakiem. W Lipkowie mamy autobus 714 do Warszawy. Całą trasę przejdziemy w około w 4,5 godziny.

Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści