www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Leszno - Wiersze  

Droga Leszno - Wiersze, w kwietniu
Leszno - Wiersze

Dzisiaj chciałbym opisać drogę z Leszna do Truskawia przez Wiersze. Trasa wiedzie szlakiem im. Powstańców Warszawskich, liczącym 19,5 km, znaki żółte. Gleba w okolicach Leszna jest piaszczysta, dlatego, na drodze widocznej na zdjęciu, nie widać wiosennych kwiatów. Po przejściu około 3 kilometrów, na Łysej Górze, mamy możliwość skręcenia w prawo, niebieskim szlakiem do Zaborowa. Po przejściu kolejnych 3 km dochodzimy do, przecinającego wschodnią część Puszczy, Kanału Zaborowskiego. 7,4 km od Leszna dochodzimy do Dębowej Góry. W Dębowej Górze drogę przecina zielony Południowy Szlak Leśny z Żelazowej Woli do Dziekanowa Leśnego. W lewo mamy 2,5 km. do PKS w Roztoce, a w prawo 18 km. do MZK w Dziekanowie Leśnym. Do Wierszy pozostało jeszcze 4,8 km., a do Truskawia 12,1 km, żółtym szlakiem. Jest to typowa trasa na jednodniowa wycieczkę. Bardzo przyjemnym odcinkiem jest droga z Wierszy do Zaborowa Leśnego. Wiedzie ona pagórkowatą, wąską ścieżka przez sosnowy las.

Rezerwat Przyrody Debły jest położony w okolicach Dębowej góry. Rezerwat to obszar ochrony ścisłej od 1977 r., o powierzchni 325,98 ha. Teren rezerwatu stanowi fragment południowego pasa wydmowego z klasyczną parabolą Nartowej Góry oraz południowego pasa bagiennego z częścią kotliny Debły. Bory mieszane, grądy niskie i łęgi olszowe. Na Grabowym Grądzie zgrupowanie 28 Ławskich Dębów, okazałych dębów szypułkowych o obwodzie 200-470 cm. Stanowisko bluszczu pospolitego. Bogate runo łęgowe: niecierpek pospolity, ziarnopłon wiosenny, kruszczyk szerokolistny, kopytnik, szczyr trwały, śledziennica skrętolistna. Ostoja: łosi, dzików, sarn, bobrów, borsuków, lisów i ptaków drapieżnych.

Huba Huba należy do pasożytów żyjących na drzewach. Drzewo bez huby może istnieć, huba bez drzewa nie. Im piękniejsza huba drzewna, tym brzydsze i bardziej wyniszczone drzewo.

Zawilec Zawilce zaczynają zakwitać w marcu, najsilniejsze kwitnienie następuje w kwietniu i kończy się w maju. Po wydaniu owoców liście zawilców pozostają widoczne w runie leśnym jeszcze do lata. Zawilca gajowego spotkać można wszędzie tam, gdzie występują lasy zrzucające liście na zimę. Jak wszystkie gatunki wiosennego runa leśnego, zawilce są roślinami trwałymi. By móc właściwie wykorzystać krótki okres wiosenny, gdy na drzewach brak liści, a do dna lasu dociera wiele światła, rośliny muszą szybko wypuścić liście, zakwitnąć i zawiązać owoce. Udaje się im to dzięki substancjom odżywczym zgromadzonym podczas poprzedniego sezonu wegetacyjnego w mięsistym kłączu.

Cmentarz - Wiersze
W Wierszach znajduje się niewielki cmentarzyk, na którym znajdują się groby 54 żołnierzy Armii Krajowej i tablica upamiętniająca kapelana stacjonujących tu oddziałów AK, ks. Stefana Wyszyńskiego, późniejszego kardynała Polski.




Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści