1 strona Powrót Napisz do nas Szukaj Spis treści | |||||
|
Dąb Papieski |
20 sierpnia 2006 roku w Alei Trzeciego Tysiąclecia w Puszczy Kampinoskiej został uroczyście posadzony Dąb Papieski, poświęcony pamięci Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Drzewko uroczyście posadził Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski (na zdjęciu obok). Sadzonka Dębu szypułkowego Querqus robur L. o numerze 505, wyhodowana została z żołędzi najstarszego w Polsce Dębu Chrobrego.
Obok Dębu Papieskiego posadzony został przez Arcybiskupa Seniora Kazimierza Majdańskiego (na zdjęciu centralnym) i Biskupa Seniora Ignacego Jeża Dąb Prymasa Tysiąclecia, poświęcony pamięci Sługi Bożego Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Trzeci Dąb Maksymilian, poświecony pamięci Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, posadził o. Stanisław Piętka z Gwardian Zakonu Franciszkanów w Niepokalanowie.
Pomysł na Dęby Papieskie zrodził się przed trzema laty. Jesienią 2003 roku leśnicy z Dolnego Śląska zebrali żołędzie z najstarszego polskiego dębu - Chrobry. Żołędzie, te zostały poświęcone przez Jana Pawła II w dniu 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. W szkółce kontenerowej w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich ponad 500 sadzonek, które obecnie mają już po 2 lata i mogą być użyte do sadzenia. Każda z nich posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem.
Zamierzeniem leśników polskich jest, aby dęby te rosły w całym kraju, w miejscach szczególnie związanych z działalnością Jana Pawła II i żeby były żywym i długowiecznym, jak dąb Chrobry, pomnikiem czasów, gdy po ziemi chodził Papież-Polak. Sadzenie tych drzewek każdorazowo będzie miało uroczystą oprawę i będzie elementem uroczystości religijnych.
Dąb Chrobry jest najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. Rośnie w Piotrowicach (województwo dolnośląskie). Za pomnik przyrody uznany został 24 marca 1967. Jego wiek ocenia się na ok. 750 lat. "Chrobry" ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary przechodzące w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m, pierśnica 315,5 cm (trzeci dąb pod względem objętości drewna znajdujący się w środkowej Europie). Objętość drzewa to około 90 m3, jest największa wśród dębów polskich. Nawet olbrzymie dęby z Puszczy Białowieskiej - Dąb Car czy Dąb Jagiełły nie osiągnęły takich rozmiarów objętości pnia. Mimo sędziwego wieku wciąż owocuje wydając zdrowe żołędzie. Imię "nadało" mu niegdyś dziecko, które parząc na potęgę drzewa powiedziało, że jest wielki jak Chrobry.
Autor: Krzysztof Drupka
1 strona Powrót Góra Napisz do nas Szukaj Spis treści |