www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Szlak Chopina  

Dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin
Dworek Chopina w Żelazowej Woli

Dzisiaj chciałbym przedstawić jedną z najładniejszych tras w Puszczy Kampinoskiej, z Żelazowej Woli do Kampinosu, która liczy 18 km. Szlak pomimo, że jest dobrze oznaczony przez służby leśne, jest trudny, ponieważ droga jest kręta i łatwo jest zgubić oznaczoną trasę.

Mazowiecka wierzba Szlak ten wyróżnia się tym, że jego znaczna część wiedzie przez malownicze łąki i pola mazowieckie. Idąc polami widzimy pejzaże, które podziwiał Fryderyk Chopin, w latach swojej młodości. Z tego powodu trasę tę nazywam szlakiem Chopina. Turyści odwiedzający Żelazową Wolę rzadko zapuszczają się w głąb Puszczy, dlatego szlak Chopina jest mało uczęszczany.

Olszowieckie Błoto Do Żelazowej Woli wyrusza z dworca Warszawa Zachodnia autobus o godzinie 9.45 i jedzie 1 godzinę 20 minut. Wycieczkę szlakiem Chopina można rozpocząć od zwiedzania dworku, w którym urodził się kompozytor. Następnie z Żelazowej Woli idziemy około 8 kilometrów przez wioski, łąki i pola, nim dojdziemy do lasu. Idąc przez pola dwukrotnie przekraczamy kanały wodne. Kiedyś idąc z Kampinosu do Żelazowej Woli zgubiłem szlak i musiałem długo szukać miejsca, gdzie można przejść kanał. Trzymając się szlaku trafimy na mostki. Do Kanału Olszowieckiego dochodzimy po około 1 godzinie 15 minutach. Na zdjęciu fragment trasy wzdłuż Olszowieckiego Błota. Dalszym punktem kontrolnym jest Izabelin Leśny, gdzie jest pole namiotowe. Idąc dalej mijamy ogromny Dąb Powstańców z 1863 r. Po przejściu Granicy docieramy do drogi z Sochaczewa do Warszawy, w miejscowości Komorów. Stamtąd możemy dojechać busem do Leszna i po przesiadce, do Warszawy. Autobus PKS do Warszawy kursuje, na tej trasie, bardzo rzadko.

Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści